Zin SMFowy

projekt który się uda

Wszystko co chcecie wiedzieć o Stowarzyszeniu Miłośników ERpegów i Fantastyki. Informacje o naszej działalności.

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Zin SMFowy

Post autor: Gambit » 2013-03-03, 15:07

Podczas wczorajszego zebrania zaprezentowałem obecnym projekt Zinu internetowego, który (mam wrażenie) spotkał się z zainteresowaniem. Teraz w ramach podsumowania, ale i dyskusji chciałbym przedstawić szczegóły.

Cel i misja Zina :
- Zin ma być dla ludzi, którzy będą chcieli go tworzyć, żeby mieli z tego satysfakcję i fun.
- Nabieranie doświadczenia w jakiejkolwiek pracy – ludzie tworzący Zin mogliby dodawać napisane przez siebie teksty do portfolio, bądź punkty do CV, przy szukaniu pracy

Pierwszymi odbiorcami Zina będzie SMF i pewnie inne klub fantastyczne.

Jak by to wyglądało?
Zin ukazywałby się jako blog. Miałby oddzielną podstronę (coś jak podstrona ŁPGowa). Dlaczego tak, a nie wykorzystać stronę, którą już mamy? Żeby nie łączyć funkcji naszej strony informacyjnej z Zinem jako takim, który nie byłby aktualizowany artykuł po artykule na zasadzie „napisałem to wrzucę” tylko wrzucany by był cały kompletny numer. Od strony technicznej jeszcze tyle, że podstrona będzie w wordpressie, każdy numer miałby trochę inne parametry i design, żeby zaznaczyć charakter kolejnych numerów. Uparłem się, żeby tworzyć całość w czymś co się nazywa Responsive Design. W skrócie chodzi o to, że tekst łamie się dostosowując do wielkości okna, w którym się wyświetla. Czyli strona automatycznie będzie dostosowywać się też do „odbiornika” (laptop, tablet, telefon komórkowy…) i od razu jesteśmy bardziej mobilni.

Jeśli chodzi o zawartość to raczej zakres materiałów byłby szerszy niż węższy. Jak słusznie zauważył Adam – szersza tematyka może efektować większą grupą odbiorców. Jednak pomimo tego kolejne numery by były tematyczne, obudowane wokół jakiejś kwestii, tak że w każdym kolejnym dziale by się pojawiło coś o „temacie numeru”. Ponadto chciałem, żeby znalazły się w środku również artykuły popularnonaukowe. Działy na pierwszy rzut działy wyglądałyby następująco:
- Literatura (teksty nasze i recenzje książek, które będziemy dostawać),
- RPG (galeria bohaterów, pomysły na sesje, artykuły o systemach)
- LARP (to samo co powyżej, artykuły o flambergu, czy inne pomysły, które chodzą Wam po głowie)
- Planszówki (ale nie jako główny wątek)
- Konwenty (jeździmy, można by to jakoś podsumować)
- Popularnonaukowo (artykuły, tylko jeszcze nie wiem czy jako oddzielny dział czy w każdym z powyższych coś takiego zmieścić)

Jak to od strony praktycznej miało by wyglądać? Zin ma w takiej formie dwa podstawowe działy: techniczny (strona internetowa, a w przyszłości może i składanie tekstu i tworzenie pliku pdf) i redakcyjny. Techniczny, jak zapewniał Krakov jest w obecnej formie bezproblemowy do ogarnięcia i są co najmniej już dwie osoby zainteresowane tematem od tej strony. Z redakcyjnym kwestia jest o tyle trudniejsza, że dotyczy bezpośrednio materiałów i tekstów. Moim zdaniem, choć Zin byłby smfowy to jednak nie powinniśmy zamykać się na teksty z zewnątrz, a nawet chciałbym na takie postawić. Jednym ze sposobów na rozreklamowanie się z tematem jest przyjmowanie studentów z kierunków humanistycznych na praktyki. Jeśli tylko możemy w taki sposób działać, to nie widzę problemu czemu mielibyśmy z tematu zrezygnować.

Popytajcie się znajomych, jeśli jeździcie na konwenty i bywacie na prelekcjach zahaczajcie prowadzących, czy nie mogliby napisać artykułu na dany temat. Przypomnijcie sobie o osobach, które piszą lub kiedyś pisały i czytaliście ich dzieła. W taki sposób będziemy budować bazę materiałów. Jeśli nie wiecie jak się do tego zabrać, bądź nie widzicie końca takiego działania to proszę o jedno: niech zainteresowani Zinem przekonają dwie osoby, które ich zdaniem coś piszą, żeby się podzieliły swoją twórczością. Jeśli uda się przekonać więcej to fajnie, ale podstawowy cel to dwie osoby i już wtedy można uznać swoje zadanie za wykonane.

Jak to by wyglądało prawno-finansowo? Zin bezpłatny, więc i teksty by były przekazywane za darmo. Chciałbym jednak, żebyśmy mogli z Twórcami podpisywać coś w rodzaju umowy, że Zin/smf ma licencje na dwukrotne opublikowanie danego tekstu (jeden raz w ramach danego numeru Zina, drugi raz w ramach np. antologii opowiadań, bądź zbioru artykułów), z zastrzeżeniem wszystkiego na korzyści autorów (w końcu celem jest fun z tworzenia Zina, więc dobrze by było pokazać na zewnątrz, że nie chcemy zabierać tekstów dla siebie na własność. Co kto stworzył to jego).

W tej kwestii ważny jest jeszcze jeden punkt, mianowicie zarejestrowanie Zina faktycznie jako gazety, zgodnie z ustawą o prawie prasowym. Przeglądając w sieci co nieco na ten temat na trafiłem na parę spraw sądowych związanych z tym, że autorzy danych stron internetowych o charakterze informacyjnym nie rejestrowali ich jako prasy. Wiązałoby się to z wydrukowaniem co najmniej jednego egzemplarza pierwszego numeru i dostarczeniem go do odpowiednich urzędów, ale to nie powinno być bardzo skomplikowane, jeśli już będziemy mieli odpowiednie materiały.

Teraz pora na plan działania, jaki przedstawiłem na zebraniu:
Zin będzie dopiero wydawany od roku 2014. Do tego czasu chcę zebrać i opracować materiały na co najmniej 4 numery, które się w 2014 roku ukażą. Oczywiście nie wszystko będzie się dało z rocznym wyprzedzeniem opracowywać, np. recenzje jakiś nowości, bądź relacje z konwentów, ale chodzi o materiały typu opowiadania, artykuły popularnonaukowe (bądź niekoniecznie), rzeczy, które na ogół nie wiążą się bardzo ściśle z tym co na bieżąco dzieje się w świecie.

W październiku już powinien być gotowy pierwszy numer, żeby spokojnie zacząć szykować rejestrację Zina.

Zebrać zespół redakcyjny – ludzi, którzy by chętnie czytali teksty, poprawiali je i dyskutowali z twórcami na ich temat.

Uwaga, jeśli ktoś nie czuje lekkości pióra, za to ma pomysł, to nie widzę najmniejszego problemu, żeby znaleźć kogoś, dla kogo pisanie nie jest kłopotem

Póki co rozmawiałem z różnymi ludźmi i tak przedstawia się skład osób gotowych się w jakikolwiek sposób zaangażować:
Gambit
Krakov
Adam
Necro
Hoxie
Skobel
Mononoke (moja narzeczona)

Zapraszam do komentowania i włączenia się w działania, ale też proponowanie działów i tekstów. Zina ma być otwarty na propozycje i będę pilnował, żeby tak było.

Powtórzę jeszcze raz cele dla najbardziej zainteresowanych:
1. Póki co pisanie tekstów
2. Zachęcanie ludzi do współpracy (dwie osoby, które uda się przekonać i będą chciały się w temat zaangażować, to sukces!)

W tym temacie bym prosił o sugestie odnośnie tematyki, bądź konkretnych rzeczy do konkretnych działów. Np. według mnie gdybyśmy pisali numer o runach:
- Literatura – opowiadanie, w którym runy pojawiają się i są znaczącym elementem świata, recenzja książki, bądź serii gdzie są runy
- RPG przygoda z kowalem run do młotka, bądź opis artefaktu w konkretnym settingu (jeden numer powinien się ograniczyć w liczbie settingów, nawet do jednego systemu), bohater znający runy, bądź z nich korzystający
- LARP – jak można wykorzystać ideę runów w larpie?
- Planszówki – O runeagu, bądź innych grach, w których temat się pojawia
- Konwenty (nie mam pojęcia :D, może konkretna prelekcja)
- Popularnonaukowo (furthark starszy, młodszy, germański, Gwidona von lista – runy jako system magiczny, dywinacyjny, czy choćby ich związek z mitami)

Jakie Wy macie propozycje?

Awatar użytkownika
RansomStark
Członek Wewnętrznej Rady
Posty:773
Rejestracja:2009-06-03, 17:01
Lokalizacja:Łódź

Post autor: RansomStark » 2013-03-03, 20:54

podoba mi się pomysł tego aby numery miały temat przewodni (tak jak to przedstawiłeś z runami). Tylko pytanie czy temat przewodni pojawiałby się co jakiś czas, czy też każdy numer miałby temat przewodni. Moim zdaniem gdyby każdy numer to byłoby to coś co odróżniało by nas innych zinów czy czasopism. Z drugiej strony problemem może być zgromadzenie odpowiedniej liczby tekstów o danej tematyce. Z trzeciej strony ;-) jeśli dajemy sobie czas do 2014 z pierwszym numerem, to na przykład za pól roku jeśli byłyby już jakieś teksty to można by wyodrębnić z nich jakieś tematy ogólne i np. ogłaszać że potrzebujemy teksty o danej tematyce. Poza tym można te tematy mogą być bardziej ogólne - np. nie "runy" tylko "Wikingowie". Przykładowe tematy ogólne to np.
- Kosmos
- Transhumanizm
- Średniowiecze
- Steampunk
- Historie alternatywne
- Rzeczpospolita szlachecka
- Zombie (zombie zawsze w modzie ;-) )

Awatar użytkownika
Elmo
Szlachcic
Posty:1306
Rejestracja:2008-11-08, 22:11
Lokalizacja:łódź
Kontakt:

Post autor: Elmo » 2013-03-03, 22:24

RansomStark pisze: (...)
Moim zdaniem gdyby każdy numer to byłoby to coś co odróżniało by nas innych zinów czy czasopism.
(...)
- Kosmos
- Transhumanizm
- Średniowiecze
- Steampunk
- Historie alternatywne
- Rzeczpospolita szlachecka
- Zombie (zombie zawsze w modzie ;-) )
Z tego co wiem, jest takie "pismo" wydawane w pdfie w necie, które już tak robi - uważam to za bardzo dobry pomysł, tylko powinniśmy bardziej zawężać tematycznie niż rozszerzać. Wiem to utrudni zbieranie materiałów, ale również je uatrakcyjni.
Bardziej spracyzowane tematy <według mojego zdania>:
- Magia
- Samurajowie
- Rycerze
itp.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-03, 22:57

Elmo pisze:
RansomStark pisze: (...)
Moim zdaniem gdyby każdy numer to byłoby to coś co odróżniało by nas innych zinów czy czasopism.
(...)
- Kosmos
- Transhumanizm
- Średniowiecze
- Steampunk
- Historie alternatywne
- Rzeczpospolita szlachecka
- Zombie (zombie zawsze w modzie ;-) )
Z tego co wiem, jest takie "pismo" wydawane w pdfie w necie, które już tak robi - uważam to za bardzo dobry pomysł, tylko powinniśmy bardziej zawężać tematycznie niż rozszerzać. Wiem to utrudni zbieranie materiałów, ale również je uatrakcyjni.
Bardziej spracyzowane tematy <według mojego zdania>:
- Magia
- Samurajowie
- Rycerze
itp.
Do końca przyszłego tygodnia wymyślę jakąś procedurę nadsyłania tekstów. Do tego czasu czekam na dalsze propozycje.

Co masz konkretnie na myśli mówiąc o zawężaniu Elmo? Że pisać np. o literaturze + RPG, a resztę zostawić, czy coś innego?

Awatar użytkownika
Elmo
Szlachcic
Posty:1306
Rejestracja:2008-11-08, 22:11
Lokalizacja:łódź
Kontakt:

Post autor: Elmo » 2013-03-03, 23:43

Mam namyśłi to, że nie powinno być tak szerokich tematów jak średniowiecze, steampunk - a poszczególne elemetny z interesujących nas dziedzin. W danym temacie który sobie obmyslimy na numer, powinniśmy postarać się o różnorodnych rzeczach pisać - rpg, książki, może nauka itp.

Zapomniałem ostatnio napisać, że pomysł bardzo mi się podoba !
Obrazek

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-03, 23:59

A ja oczywiście czekam na ciekawe propozycje przez cały czas trwania projektu, nie tylko do końca tygodnia ;)

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-03-04, 16:05

Elmo pisze:Mam namyśłi to, że nie powinno być tak szerokich tematów jak średniowiecze, steampunk - a poszczególne elemetny z interesujących nas dziedzin. W danym temacie który sobie obmyslimy na numer, powinniśmy postarać się o różnorodnych rzeczach pisać - rpg, książki, może nauka itp.
Ja widzę problem, że jeżeli zawęzić tematykę, to wyjdzie raczej biedny zin. Ma pojawiać się numer co pół roku, jeżeli dobrze zrozumiałem, nie widzę za bardzo możliwości pisania w kwartalniku o wąskiej tematyce, która ogranicza liczbę mogących się pojawić artykułów.

Postawiłbym na szerszą tematykę, np. numer o steampunku, azji (starożytne Chiny, feudalna Japonia, Korea itd.) czy postapo. Jest o czym pisać, łatwiej zebrać sensowną ilość tekstu, kiedy mamy narzucony taki obszerny, niemal nieograniczony temat.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-04, 18:03

Raczej tematykę widziałem w taki sposób, że po prostu grono osób zainteresowanych: redakcja przysiada od czasu do czasu nad nadesłanymi tekstami i prezentuje te najciekawsze i najlepsze. Na podstawie tak wybranego tekstu dopiero byśmy się zastanawiali nad doborem tematu numeru.

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-03-04, 18:35

Tak to rozumiałem, zważywszy, że ma w tym roku powstać baza artykułów.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-11, 09:48

Póki co teksty będą przesyłane na zwykłe konto mailowe (prawdopodobnie gmail). Utworzyłem dzisiaj konto zin.smf@gmail.com . Osoby zainteresowane niech wysyłają maila ;) Myślę, że dobrze będzie póki co wykorzystać możliwości google docs żeby trafiające do nas teksty grupowo oglądać.

Jest to uwarunkowane tym, że musielibyśmy wykupić domenę. Poczekamy z tym trochę czasu jak się rozkręci ta inicjatywa i wtedy będziemy kombinować.

Regulamin przesyłania tekstów wygląda następująco:

1. Pliki powinny być nadsyłane w formatach doc lub odt

2. Wysłanie tekstu oznacza zgodę na zapoznanie się z jego treścią.

3. Wysłanie tekstu jest jednocześnie zgodą na jego wydanie, z zastrzeżeniem, redakcja może nie chcieć czegoś opublikować w zinie,

4. W tekście muszą się z naleźć na początku dane kontaktowe, niezbędne minimum czyli pseudonim, telefon i skrzynka mailowa na którą będzie można odpisywać.

Jeśli ktoś ma jeszcze pomysł co powinno się znaleźć w takim regulaminie jeszcze to przyznaję, że przydałaby się wszelka pomoc. Może jakaś zgoda na przetwarzanie danych?
Ostatnio zmieniony 2013-03-11, 10:31 przez Gambit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-13, 09:16

Hej, przypominam się ;) Osoby zainteresowane redagowaniem niech napiszą maila. Nie musicie nadsyłać tekstu, po prostu będę wam wysyłał powiadomienia z linkiem do tego co będzie napływało, żebyście przyjrzeli się tekstowi i mogli go ocenić. Coś na styl newslettera.

Awatar użytkownika
Adam
Ohydny Spamer !
Posty:5793
Rejestracja:2008-06-03, 01:03
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Adam » 2013-03-18, 23:09

Regulamin po poprawkach. W pkt. 6 wymaga uzupełnienia o definicję zina, zaś w pkt 11 podjęcia decyzji co do wskazanego w nim alternatywnego rozwiązania

1. Dopuszczalny forma pliku z opowiadaniem lub publicystykę (dalej tekstem) to doc lub odt
2. Wysyłając tekst, twórcy oświadczają jednocześnie, że przysługują im autorskie prawa majątkowe i osobiste do nadesłanego utworu.
3. Wysłanie tekstu oznacza zgodę na zapoznanie się z jego treścią.
4. Wysłanie tekstu jest równoznaczne z udzielem Stowarzyszeniu Miłośników ERpegów i Fantastyki (dalej SMF) bezterminowej licencji na opublikowanie tekstu w zinie na stronie internetowej i w formie pliku pdf. Licencja obejmuje jakim jest publikacja na stronie internetowej www i w formie pliku pdf.
5. Licencja udzielania SMF nie jest wyłączna i nie obejmuje żadnych innych praw poza wyszczególnionymi w niniejszym regulaminie.
6. Na potrzeby niniejszego regulaminu przez zin rozumie się ......................
7. Na potrzeby niniejszego regulaminu przez autora tekstu rozumie się osobę lub osoby, które stworzyły tekst przesłany do opublikowania.
8. W pliku zawierającym nadesłany tekst muszą się znajdować na początku dane kontaktowe, obejmujące imię, nazwisko, telefon i skrzynkę mailową pod którą można się będzie kontaktować z autorem. Autor może wskazać pseudonim, pod którym zostanie w zinie opublikowany tekst.
9. Autorzy oświadczają, że nie będą wobec SMF rościć praw do wynagrodzenia z tytułu wykorzystania nadesłanych przez nich tekstu na polu eksploatacji jakim jest strona internetowa i plik pdf.
10. Autor dowie się o wybraniu jego tekstu do publikacji oraz w którym numerze się ukaże w ciągu czterech miesięcy od nadesłania pracy.
11. Redakcja nie recenzuje nadesłanych tekstów. Redakcja nie ma obowiązku uzasadniania decyzji co do publikacji.
12. Redakcja przyjmuje/nie przyjmuje teksty, które były już opublikowane gdzieś indziej. W przypadku uprzedniej publikacji tekstu w zgłoszeniu należy wskazać na miejsce, w którym tekst został opublikowany.
,,Raashtram lasów czar ma taką moc,
że wrócić chcesz, wrócić chcesz,
znów wędrować wśród nich''.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-19, 12:33

Adamie, jesteś wielki! Myślę że przy 6 nalezaloby wpisac publikacje w formie elektronicznej lub papierowej o tytule "tytul smfowego zinu" wydawany przez smf, co znaczy ze nalezaloby wymyslic tytul.

Do formy publikacji trzeba jednak dopisac ze teksty moga sie ukazac drukiem i autorzy zostana o tym powiadomieni wczesniej. np pierwszy numer zina bedzie musial byc w papierowej wersji, zeby go zarejestrowac.

Co myślicie o punkcie 12? Z jednej strony fajnie by bylo miec swieze teksty, z drugiej zamkniemy sie na autorow publikujacych fajne rzeczy na forach internetowych.

NukeOn
Osadnik
Posty:224
Rejestracja:2008-07-24, 16:00
Lokalizacja:.-..-,---.,-..,--..-
Kontakt:

Post autor: NukeOn » 2013-03-21, 06:44

pkt. 4 "Licencja obejmuje jakim jest publikacja na stronie internetowej www i w formie pliku pdf." - chyba coś podczas zmian Ci wycięło.

pkt. 8 - z ciekawości po co "i" skrzynka mailowa "i" telefon. Nie wystarczy "lub". Pytam, bo ostatnio każda instytucja chce mój adres, telefon, email. Wszystkie są niezbędne do kontaktu?

pkt. 10 - nie jestem przekonany, czy chodzi o publikację w ciągu 4 miesięcy, czy o powiadomienie w ciągu 4 miesięcy.

pkt. 12 - "miejsca", a nie "miejsce" - ktoś mógł już opublikować w kilku innych miejscach. Moim zdaniem można dopuszczać teksty opublikowane gdzie indziej, ale z zastrzeżeniem, że pierwszeństwo w publikacji mają teksty nowe. Takie postępowanie wydaje mi się logiczne.
Ostatnio zmieniony 2013-03-21, 06:51 przez NukeOn, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2013-03-21, 09:08

pkt. 10 - chodzi o powiadomienie w ciągu 4 miesięcy. Numery chcemy przygotowywać z dużym wyprzedzeniem - w 2013 na 2014, w 2014 na 2015 rok itd. Tylko część tekstów będzie komentowała bieżące wydarzenia.

W sumie fajny tekst = się fajny tekst. Często ludzie publikują coś na forach internetowych i pytają się ludzi co sądzą, co poprawić etc i czują się zawiedzieni, że nie mogą już gotowego tekstu przekazać dalej. W sumie byłbym za publikacją tekstów, które gdzieś się pojawiły, ale pod warunkiem, że autor ma pełne prawa do tych tekstów, a nie przekazał ich komuś.

ODPOWIEDZ