Hyperborea

Chętni do gry?

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Hyperborea

Post autor: sympara'menoi » 2015-03-19, 00:58

Niedawno naszedł mnie kaprys zostania szczęśliwą posiadaczką gry „Hyperborea”. Tak też się stało.
A teraz do pełni szczęścia potrzebuję ją wypróbować. Jacyś chętni gracze? W tę sobotę? Przydałyby mi się 2-3 osoby na dobry początek.

Na czym polega Hiperborea? Gdzieś znalazłam określenie, że jest to gra „hybrydowa”. Nie czuję się dość kompetentna, żeby określić, jak wiele w niej jest ameri-trasha, euro czy czegoś jeszcze. Więc będzie bardziej po mojemu. Jak dla mnie, połowa mechaniki tej gry przypomina bardzo uproszczone Eclipse, ubrane w dekoracje fantasy (niestety, bez dużej ilości klimatu). Druga połowa to „pool building”: prawie jak deckbuilding, ale zamiast kart gracze mają drewniane kostki trzymane w woreczku. I z tego woreczka losowane. I do tego woreczka wkładane, gdy uda nam się dostać ich więcej. A kolor kostek, w które wzbogacamy pulę, dostosowujemy do swojej strategii.
Kostki służą do aktywowania akcji na planszy gracza (każda akcja potrzebuje zestawu kostek w wyznaczonych kolorach). Bonusowe akcje można zbierać też na planszy. W grze bardzo się liczy wyczucie czasu, kiedy najlepiej jest wykorzystać posiadane akcje i bonusy – zwłaszcza że plansza jest ciasna, a zbijanie pionków przeciwnikowi – bardzo łatwe...
Każdy kolor kostek wspiera różne aktywności i strategie: eksplorację nowych heksów, walkę, rozwój populacji pionków, rozwój puli kostek, zbieranie punktów zwycięstwa, dodawanie nowych technologii. Tylko od gracza zależy, które strategie rozwinie bardziej od pozostałych. Właściwie za każdym razem można grać zupełnie inaczej.

To co, jacyś chętni do próbnej gry? :)
symparanekromenoi

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2015-03-19, 01:20

Wygląda fajnie, masz mój topór.

Rav
Wędrowiec
Posty:18
Rejestracja:2013-12-06, 14:48
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Rav » 2015-03-19, 11:12

Również zagrałbym. A o której godzinie zamierzasz/zamierzacie zacząć grać?
Ostatnio zmieniony 2015-03-19, 11:12 przez Rav, łącznie zmieniany 1 raz.

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-03-19, 20:19

Świetnie, że chcecie grać. :)
Rav pisze:Również zagrałbym. A o której godzinie zamierzasz/zamierzacie zacząć grać?
Ja najchętniej zaczęłabym w okolicach 15-16, ale jeśli Wam tak nie pasuje, to przesuniemy. Więc Avdima, Rav - napiszcie, jak Wy wolicie. :)
Notabene: Hyperborea to nie Eclipse i nie będzie trwać 4-5 godzin. ;) Myślę, że raczej ze dwie godziny.

kavinsky -> Spokojnie, Hyperborea nie ucieknie. Na pewno nie będę jej przynosić ze sobą co tydzień (za ciężkie i zbyt nieporęczne bydlę), raczej wtedy, kiedy będę miała perspektywę grania. Więc jeśli kiedyś dasz mi znać, że masz czas wtedy, a wtedy [tu wpisz datę] - a mnie nic nie wypadnie - to wezmę grę.
symparanekromenoi

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2015-03-20, 09:11

Ja będę tym problematycznym człowiekiem, który powie, że się dostosuje.

Rav
Wędrowiec
Posty:18
Rejestracja:2013-12-06, 14:48
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Rav » 2015-03-20, 19:43

sympara'menoi,avdima-
To może niech będzie +/- 15:00? Za oczywiste zakładam ,że mówimy o TEJ sobocie (21.03.2015) .

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-03-20, 23:48

Okej, czyli zbieramy się do gry około 15:00. :)
Tak, chodzi o jutrzejszą sobotę. ;P
symparanekromenoi

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-03-25, 22:57

Moim zdaniem jak najbardziej sprawdza się. ;)
Bawiłam się świetnie, cieszę się, że kupiłam tę grę i liczę na więcej partii. Ale dla sprawiedliwości muszę napisać: reszta miała bardziej zróżnicowane opinie. Nie będę wskazywać palcem, ale ktoś już z pewnością w to nie zagra (nie bronię mu, ale nie będzie chciał). Cóż, Hiperborea zdecydowanie nie jest grą, która przypadnie do gustu każdemu. Ale czy to źle?
Ważna uwaga, którą usłyszałam: „ta gra nie jest tym, na co wygląda”. Owszem.

Wnioski:
- Hiperborea jest śliczną grą na heksach... w której nie heksy są najważniejsze. Sercem tej gry są (opisane wyżej) kolorowe kostki. To zabawa w zarządzanie tymi kostkami, szacowanie kilku ruchów do przodu i balansowanie dostępnych akcji i strategii.
- Po dwóch partiach (4 i 2-osobowa) nadal nie mam pojęcia, jaka jest zwycięska strategia. Albo strategie. To trzeba potraktować jako plus Hiperborei: wymaga pogrania trochę, nauczenia się jej. Przypuszczam, że zyska w trakcie.
- Interakcja między graczami: na początku partii zerowa, na końcu – bardzo mocna. Czyli na początku „jak by się tu rozwinąć, żeby było szybciej niż inni”, a później „jak daleką wycieczkę na planszy zaryzykować (pionki łatwo giną), albo czyje pionki próbować zdjąć, by nie stracić swoich” i „które zasoby próbować zdobyć, zanim się skończą”.

Gra nie jest idealna, może nie w 100% dopracowana, nieco specyficzna – ale mnie bardzo zasmakowała.
Mimo że jeszcze nie umiem w nią za dobrze grać. :P
symparanekromenoi

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-05-11, 20:33

Wolałabym zagrać w to na "zwykłej" sobocie, niż na ŁPG, ale możemy mimo to spróbować. Powiem szczerze, że tak długo zwlekałam z odpowiedzią, bo musiałam się zastanowić. Zamierzam pracować w obsłudze ŁPG, więc będę miała mniej czasu na granie - ale przecież jakaś przerwa też mi się należy.

Sobota raczej odpada. Będę do 1 w nocy i nie mam ochoty wracać z grą nocnym autobusem. Mogłabym ją wprawdzie przechować w ŁDK... ale wiem, że martwiłabym się o nią.

W niedzielę będę od okolic 16:00-17:00 do końca. Jeśli nie byłoby to dla Ciebie za późno, to możemy umówić się na partię Hiperborei. Potrzeba by jeszcze osoby lub dwóch, ale to nawet na miejscu się znajdzie.
symparanekromenoi

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-05-11, 22:57

Dzięki za zrozumienie. Odkąd zaczęłam pomagać przy ŁPG zauważam, że wolę nie umawiać się za bardzo na granie wtedy w cokolwiek - raczej decydować się spontanicznie, jeśli akurat nadarzy się przerwa... Trochę za duży tam bałagan.
Ale oczywiście mimo to w Hiperboreę dało by się zagrać. Pewnie trochę bym się tym zawczasu martwiła (ja się często martwię), ale by się dało. Więc jakby co, to jeszcze możesz się namyślić.
A jeśli nie - sobota 23 maja jak najbardziej mi pasuje. Wezmę Hiperboreę, a jeśli będziesz miał czas, to zagramy. Ciężka nie jest, więc w zwykłą sobotę mogę ją wziąć nawet na zasadzie "na wszelki wypadek, gdyby się przydała".
symparanekromenoi

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-05-22, 21:02

Okej. Więc pojawię się około 14:00 i jeżeli Cię nie będzie, zacznę grać w coś krótkiego lub takiego, że można przerwać.
Czas jaki masz, powinien bez problemu wystarczyć na Hiperboreę. Tłumaczenie zasad chwilę trwa, ale i z tym nie będzie problemu. Jeśli będzie ktoś chętny, to złapiemy jeszcze osobę lub dwie i powinno grać się idealnie.
Nie wiem, czy wiesz, jak wyglądam (ja nie wiem, jak Ty wyglądasz, przykro mi ;)). Ale powinieneś mnie łatwo rozpoznać. Istota płci żeńskiej, która będzie miała obok siebie pudełko z napisem "Hyperborea". Nie do pomylenia. ;P
symparanekromenoi

Awatar użytkownika
Murchad
Wędrowiec
Posty:118
Rejestracja:2014-07-29, 11:34
Lokalizacja:Murchadlandia
Kontakt:

Post autor: Murchad » 2015-05-22, 21:24

Ja chętnie też to przetestuję, a kavinsky'ego znam aż za dobrze (zdecydowanie), więc go rozpoznam.
Bo można być normalnym, albo murchadniętym

www.facebook.com/maestrom.uk

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-05-23, 00:14

Dobrze, Murchad, więc masz miejsce w grze zaklepane. ;)

A co do potencjalnego "ścięcia w tłumaczeniu", zależy ono od dwóch czynników:
- znajomości instrukcji przez graczy;
- kompetencji tłumaczącego grę.
Z tym drugim może być kłopot. Jeszcze nie całkiem umiem odcedzać oczywiste od niezbędnego, więc pewnie i tak nie za mocno mi się uda ściąć to tłumaczenie. :P Więc nie musicie za mocno wczytywać się w instrukcję. I tak będę musiała przelecieć przez zasady po kolei, żebyśmy czegoś istotnego nie pominęli (a w tej grze o to łatwo, wiem z autopsji). I w dodatku mam erratę. :P Spokojnie, niewielką.
symparanekromenoi

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2015-05-23, 01:43

sympara'menoi pisze: Nie wiem, czy wiesz, jak wyglądam (ja nie wiem, jak Ty wyglądasz, przykro mi ;)). Ale powinieneś mnie łatwo rozpoznać. Istota płci żeńskiej, która będzie miała obok siebie pudełko z napisem "Hyperborea". Nie do pomylenia. ;P
Podobnie jak czarujący i wyjątkowo urokliwy uśmiech - też nie do pomylenia ;-)

Może ja bym też skosztował tej gierki?
Necro
aka
Good Necromancer

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Post autor: sympara'menoi » 2015-05-23, 01:58

Ej, bo się czerwienię. ;)

Jeśli też chcesz zagrać, Sławku, to zapraszam. I w ten sposób niniejszym będziemy mieć komplet. Pamiętam, że już grałeś, ale zakładam, że wytrzymasz ponowne tłumaczenie zasad (lub znajdziesz sobie jakieś zajęcie na ten czas ;)).
symparanekromenoi

ODPOWIEDZ