Projekt "Warsztaty dla mistrzów gry"

Dział z szeroko rozumianymi grami RPG

Moderatorzy:Avalanche, Elmo

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Projekt "Warsztaty dla mistrzów gry"

Post autor: Avdima » 2011-12-23, 13:47

Wstałem sobie dzisiaj z łóżka i nagle mnie olśniło. Wiem, takie historie nigdy nie kończą się dobrze, ale szkoda pomysł marnować, więc go wam przedstawię i zobaczymy, jaki będzie ogólny odzew.

Dla niewtajemniczonych, skrót MG oznacza "Mistrza Gry", osobę prowadzącą sesje gier fabularnych.

Ważne! Projekt ten organizowany będzie w Łodzi! Tak na wszelki wypadek podaję.

Więc, jak sama nazwa wskazuje, wpadłem na pomysł zorganizowania warsztatów dla mistrzów gry.
Formuła jest następująca:
1. zgłaszają się chętni mistrzowie gry, by doszlifować swoją technikę prowadzenia lub też podzielić swoją wiedzą z innymi MG
2. na dany okres czasu nadawane jest aktualne zadanie, do którego uczestnicy się szykują.
3. spośród tych osób wyznaczani są MG prowadzący i przydzielani im są gracze spośród reszty uczestników. Zakładam plan "backupowy", gdzie w rolę graczy wcielają się osoby nie uczestniczące w warsztacie, ale tylko, jeżeli zabraknie dla kogoś graczy.
4. gracze w swoich grupach dzielą się spostrzeżeniami na temat sesji, sposobu prowadzenia i ogólnie tutaj realizowany jest główny cel projektu, gracze widząc, jak prowadzą różni MG, uczą się prowadzenia, widzą co im się podoba w prowadzeniu, a co nie, zaś prowadzący dostają cenne uwagi od swoich graczy odnośnie tego, co im się podobało, a co nie.
5. Powtórz punkt numer trzy, jeżeli jeszcze wszyscy uczestnicy nie poprowadzili sesji. Jeżeli już wszyscy poprowadzili, trzeba zorganizować jakieś spotkanie podsumowujące całą fazę warsztatów i przejść do punktu drugiego.

Proporcje w grupach będą rozdzielone tak, żeby obok początkującego MG zawsze pojawił się jakiś weteran.
Uczestnicy mają oczywiście prawo zrezygnowania z uczestnictwa, nie będziemy nikogo przymuszać, tak samo jak mogą dołączyć nowe osoby, ale niestety, jeżeli dołączą w trakcie realizacji punktu trzeciego, na czas aktualnego programu warsztatu będą jedynie uczestniczyć jako gracze, by od następnego wznowienia projektu już być MG.
Nie ma preferencji odnośnie poziomu zaawansowania uczestników, szukam zarówno nowych mistrzów, chcących się nauczyć prowadzenia, jak i starych wyjadaczy, chętnych do podzielenia się swoim doświadczeniem. Bardzo ważne w tym projekcie jest, by co najmniej 1/4 zgłoszeń nadeszło od regularnych MG, to oni będą rdzeniem warsztatu

Na razie jest to tylko pomysł, nie ma uzgodnionych miejsc spotkań, wielkości grup, w zasadzie to niczego jeszcze nie ma, oprócz tego postu oczywiście.

Chętnych wpisywał będę do listy w pierwszym poście, żeby wszyscy mieli ogólnikowy wgląd na rozwój zainteresowanie.

Napiszcie, czy chcecie być organizatorami, czy uczestnikami (organizatorzy będą dbali o realizację projektu, ale również w nim uczestniczyć, jeżeli chcą, to też napiszcie. Nie ma limitu odnośnie ilości organizatorów) i podajcie poziom zaawansowania jako mistrz gry i jako gracz, do tego posłużcie się podaną nad listą legendą w cytacie.
Pamiętajcie, że jest to wasza własna ocena, bądźcie ze sobą i ze mną szczerzy, nie ma się czego wstydzić i nie ma co wyolbrzymiać.

Nie sugerujcie się jakoś bardzo pełnym opisem ocen, jeżeli zgadzacie się z większością tego, co zostało tam napisane, to jest wasza ocena.

Piszcie w tym temacie lub prywatną wiadomość.
MG - ocena poziomu zaawansowania jako mistrz gry
G - ocena poziomu zaawansowania jako gracz

OCENY MG:
0 - Nie prowadziłem nigdy sesji rpg
1 - Jestem bardzo kiepskim mistrzem gry, moje sesje w zdecydowanej większości były katastrofą.
2 - Jestem słabym mistrzem gry z bardzo małym doświadczeniem, moi gracze nie są zadowoleni z mich sesji.
3 - Jestem przeciętnym mistrzem gry z brakiem większego doświadczenia, moi gracze zwykle są zadowoleni z moich sesji.
4 - Jestem dobrym mistrzem gry z doświadczeniem i czasami wpadam na jakiś fajny, oryginalny pomysł do sesję, gracze ogólnie są zadowoleni z moich sesji.
5 - Jestem bardzo dobrym mistrzem gry z masą doświadczenia i głową pełną pomysłów, gracze w zdecydowanej większości są zadowoleni z moich sesji.

OCENY G:
0 - Nie miałem styczności z grami rpg od strony gracza
1 - Jestem fatalnym graczem lub moje doświadczenie jest tak małe, że nie zdążyłem jeszcze w pełni pojąć o co w tym tak naprawdę chodzi.
2 - Jestem słabym graczem i z trudem przychodzi mi wczucie się na sesjach. Często ciężko mi przychodzi dogadanie się z resztą współgraczy i/lub mistrzem gry.
3 - Jestem przeciętnym graczem, czasami wczuwam się bardziej, czasami mniej. Czasami ciężko mi przychodzi dogadanie się z resztą współgraczy i/lub mistrzem gry.
4 - Jestem dobrym graczem, zwykle wczuwam się w historię i często często przejawiam inicjatywę w czasie gry. Prawie zawsze dogaduję się z resztą współgraczy i/lub mistrzem gry.
5 - Jestem bardzo dobrym graczem, wczuwam się w opowiadaną historię i prawie zawsze mam coś ciekawego do dodania w trakcie gry. Bez problemu dogaduję się z resztą współgraczy i/lub mistrzem gry.
LISTA CHĘTNYCH UCZESTNIKÓW:
- Fbaranow (MG - 4/G - 2)
- CodiX (MG - 3/G - 3)
- Gourry (MG - 3/G - 3)
- Zielu (MG - 3/G - 3)
- Rincewind1 (MG - 5/G - 4)
- Jet (MG - 4/G - 4)
- Ziele (MG - 3/G - 3)
- miauk22 (MG - 3/G - 2)
- Jaqob (MG - 2/G - 3)
- moonpuer (MG - 3/G - 3)
- Vareth (MG - między 3 i 4/G - między 3 i 4)
- Cerbin (MG - 3/G - 3)

LISTA CHĘTNYCH ORGANIZATORÓW:
- Avdima (MG - 4/G - 3)
Ostatnio zmieniony 2012-01-16, 01:15 przez Avdima, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2011-12-23, 14:06

Może ktoś zechce mnie zabić za to, że piszę post pod postem, ale dla czytelności i być może, limitu liter z poście, postanowiłem tak uczynić.

Proponowane formy warsztatów:

1. Każdy uczestnik pisze swoją własną przygodę. Jest to trening odnośnie czytelnego pisania scenariusza. Dlaczego? Dlatego że później wszystkie scenariusze zostaną zebrane i rozdane innym mistrzom gry, każdy dostanie scenariusz od kogoś innego i będzie musiał poprowadzić na jego podstawie sesję.
Zakres systemów będzie pewnie ograniczony, na podstawie dostępnych podręczników (w sumie, to jeżeli macie jakieś do udostępnienia na czas trwania projektu, będę zobowiązany).
Witalne dla tego zadania jest klarowne i jasne przedstawienie założeń scenariusza, drogi jaką mają przejść gracze i przedstawienie w miarę ciekawej historii. Wszystkie elementy mechaniczne, wykraczające poza podstawy mechaniki gry mają zostać czytelnie opisane, a dodatkowe pomoce i odnośniki do podręcznika będą wysoce wskazane (żeby ktoś nie zaznajomiony z systemem szybko mógł się zabrać za prowadzenie).

2. Wszyscy dzieleni są na grupy i dostają ogólnikowy zarys scenariusza. Później, każdy uczestnik ma sporządzić na podstawie tych wytycznych własny scenariusz i poprowadzić sesję. Jest to ciekawe zadanie, ponieważ pokaże, jak jeden pomysł może zostać przerobiony na wiele różnych sposobów.
Dla przykładu, wyobraźcie sobie, że macie przedstawić historię miłosną w stylu Romea i Julii, jeden gracz przeprowadza ją w świecie Warhammera, jeden w Wolsunga a jeszcze inny w Robotice. Według mnie to ogromnie ciekawe.

3. Każdy MG ma za zadanie poprowadzić sesję czysto "storytellingową", czyli taką bez absolutnie żadnego rzutu kością. Chodzi o sprawdzenie, jak MG poczuje się prowadząc w takim właśnie stylu.
Preferowane systemy mocno mechaniczne, jak Dungeons and Dragons (przepraszam fanów tego systemu, tylko ten przyszedł mi na myśl).

4. Każdy MG prowadzi sesję zupełnie opartą na mechanice, bez litości. Scenariusz powinien być taki, żeby jak najbardziej poużywać tej mechaniki.
Napiszę to jeszcze raz, bez litości, rzut i mechanika jest panem waszego losu.

5. Poprowadzenie sesji w świecie/realiach opartych o twórczość, która nie ma swojego systemu rpg. Można opierać się mechanice już istniejącej lub zaimprowizować własną.
Przykładowo, jakaś kreskówka, która zapadła nam w pamięć jest dobrym pomysłem (ja właśnie pomyślałem o Motomyszach z Marsa i Kapitanie Planecie).
Dokładnie jeszcze nie wiem o co chodzi z tym zadaniem, ale mi się podoba.
Nie będzie czepialstwa, że jednak ktoś znalazł system rpg o Pszczółce Mai, po tym, jak ktoś poprowadził sesję.

Fajnie by było gdyby...

1. ... była kamera nagrywająca każdą sesję, by można potem było przedstawić reszcie najlepsze momenty sesji, najgorsze wpadki.
Ewentualnie, może ty być dyktafon, ale nie jest to tak dobre rozwiązanie, jak kamera.

Co o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony 2011-12-23, 14:12 przez Avdima, łącznie zmieniany 1 raz.

skobel
Arystokrata
Posty:1591
Rejestracja:2008-06-02, 22:15
Lokalizacja:Łódź

Post autor: skobel » 2011-12-23, 20:22

Popieram każdą podobną ideę. Przyda się w Łodzi podobna inicjatywa.

Podobne pomysły były realizowane jako:
Garść Przygód i Warsztaty ERpegowe(5 edycji). Zainteresowanie oboma było niewielkie.
Krzyśku, wyciągnij wnioski i ulepsz formułę.

Nie wiem, czy wymagania, które stawiasz członkom Warsztatów (scenariusz, gra w różnych konwencjach) nie są zbyt wygórowane.

Awatar użytkownika
Fbaranow
Wędrowiec
Posty:61
Rejestracja:2011-07-17, 19:44
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Fbaranow » 2011-12-23, 23:16

Szczegóły trzeba będzie dopracować ale ogólny pomysł mi się podoba. Chętnie wezmę udział
Krew! Krew! Krew!
Krew niech tryska śmiało!
Śmierć! Śmierć! Śmierć!
Śmierć na wieczność całą!

CodiX
Wędrowiec
Posty:6
Rejestracja:2011-11-07, 00:33
Lokalizacja:ŁFSW

Post autor: CodiX » 2011-12-24, 00:41

Zgłaszam się (MG 3/ G 3)

Awatar użytkownika
Gourry
Wędrowiec
Posty:57
Rejestracja:2011-11-08, 11:55
Lokalizacja:Łódź/Konin

Post autor: Gourry » 2011-12-24, 01:09

Też byłbym chętny (MG3/G3)

Awatar użytkownika
Zielu
Wędrowiec
Posty:134
Rejestracja:2009-09-26, 22:41
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Zielu » 2011-12-24, 01:40

Ja też bym chętnie wziął udział, ale nie wiem jak u mnie z czasem po nowym roku, może w następnym semestrze będzie nieco luźniej... więc wstępnie (MG3/G3).

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2011-12-24, 11:36

Przyznam, że jest to dopiero łysy pomysł. Nie stawiam żadnych wymagań na razie, ale widzę, że na podstawie tych osób, które do tej pory się zgłosiły, formy warsztatów przedstawione w moim drugim poście powinny być strzałem w dziesiątkę.
Myślę, że jeżeli zgłoszą się mniej zaawansowani mistrzowie gry, można ich wziąć pod skrzydła i zaproponować inną formę warsztatów.

Nawet, jeżeli pomysł nie wypali na większa skalę, mam nadzieję, że uda się z tego zrobić chociaż coś mniejszego, dla jednej, dwóch grup, uznam to za sukces.

Skoblu, jeżeli możesz, podziel się ze mną Swoją wiedzą na temat tych przytoczonych przez Ciebie warsztatów, chodzi mi głownie o część organizacyjną.
Mam też od razu pytanie odnośnie warsztatu rpg, jak był reklamowany? Gdzie? Kiedy? Czy w ogóle poza wpisem na stronie? Mnie się coś obiło o uszy, ale nie zainteresowało na tyle, żeby przyjść.

Myślę, że w najlepszym przypadku, ta inicjatywa wystartuje pod koniec stycznia, ale niczego obiecać nie można, najpierw trzeba przybrać całość w jakąś przystępną formę i do tego przydadzą mi się współorganizatorzy.

Postaram się podjąć już pierwsze kroki odnośnie organizacji, ale pewnie nie będą to jakieś szałowe konkrety. Będę również klecił post rekrutacyjny, bardziej przystępny i czytelny.
No właśnie, odnośnie tego drugiego, jak wyszło? Nie mieliście problemu ze zrozumieniem całego pomysłu?

Awatar użytkownika
Fbaranow
Wędrowiec
Posty:61
Rejestracja:2011-07-17, 19:44
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Fbaranow » 2011-12-24, 12:34

Najbardziej chciałbym zobaczyć, jak każdy MG podchodzi do tej samej, krótkiej historii od innej strony. Np. Czerwony Kapturek opowiedziany w kilku wersjach, różnych konwencjach i z różną mechaniką. System dowolny, dowolne umiejscowienie graczy w opowieści, jedynie zarys scenariusza wspólny w każdym przypadku. Poszczególni MG mogliby zaprezentować swój styl, sposób narracji i wykorzystania mechaniki. A dodatkowo byłaby okazja zaprezentowania systemów, w które inni uczestnicy nie mieli może okazji zagrać.

(M4/G2)
Krew! Krew! Krew!
Krew niech tryska śmiało!
Śmierć! Śmierć! Śmierć!
Śmierć na wieczność całą!

Awatar użytkownika
Rincewind1
Szlachcic
Posty:1318
Rejestracja:2008-09-28, 14:46
Lokalizacja:Piekarnia
Kontakt:

Post autor: Rincewind1 » 2011-12-24, 23:26

Ja również wyrażam chęć do uczestnictwa w czymś takim, pod 1 warunkiem - nie będziemy bawić się w "siłowanie się z mechaniką", czyli trzymanie się jej za wszelką cenę.

MG 5 / G4
Obrazek

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2011-12-25, 11:41

Rince, nie wiem za bardzo o co Ci chodzi.
Warsztaty zakładają, że każdy będzie prowadził tak, jak ma na to ochotę i jak mu wygodnie, chyba, że aktualne zadanie polega właśnie na skupieniu się na konkretnym sposobie prowadzenia.
Jeszcze nie ma tak na dobrą sprawę żadnych skonkretyzowanych punktów programu, to był tylko przykład.

skobel
Arystokrata
Posty:1591
Rejestracja:2008-06-02, 22:15
Lokalizacja:Łódź

Post autor: skobel » 2011-12-25, 13:02

Avdima pisze: Skoblu, jeżeli możesz, podziel się ze mną Swoją wiedzą na temat tych przytoczonych przez Ciebie warsztatów, chodzi mi głownie o część organizacyjną.
Sam fakt, że inicjatywa upadła nie świadczy rzetelnie o mojej 'wiedzy'.
Sądzę, że musisz:
- uzgodnić terminy i miejsce (teraz może być o to trudniej, może 310?)
- skonkretyzować formę (dopóki mówimy o ogólnym pomyśle, nie mamy do czego się zapalać)
- zebrać grupę współpracowników (im bardziej wiarygodni, tym mniej obsuw zaliczysz -na obecność obsuw musisz się przygotować)
- określić, co jest celem warsztatów i w jaki sposób zmierzysz sukces.
- nie łamać się niepowodzeniami.
more?
Avdima pisze: Mam też od razu pytanie odnośnie warsztatu rpg, jak był reklamowany? Gdzie? Kiedy? Czy w ogóle poza wpisem na stronie? Mnie się coś obiło o uszy, ale nie zainteresowało na tyle, żeby przyjść.
stronaSMF, Forum SMF, popularny serwis internetowy poświęcony fantastyce, kontakty towarzyskie
Ostatnio zmieniony 2011-12-25, 13:11 przez skobel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jet
Osadnik
Posty:171
Rejestracja:2010-12-03, 22:18
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Jet » 2011-12-25, 15:02

Też jestem chętny. [MG4/G4]

I mam rzadko używaną kamerę, mogę jej użyczyć.

Awatar użytkownika
Ziele
Mieszczanin
Posty:721
Rejestracja:2008-11-22, 23:32
Lokalizacja:masz Tytuł Top Buły

Post autor: Ziele » 2011-12-25, 16:29

Wstępnie pisałbym się na takie coś, jednak jeszcze nie wiem jak będzie wyglądał przyszły semestr... może się okazać, że z czasem będzie u mnie krucho.

Samemu siebie oceniać ? :-P
[MG3/G3]
Obrazek

miauk22
Wędrowiec
Posty:11
Rejestracja:2011-11-08, 18:07
Lokalizacja:Łódź

Post autor: miauk22 » 2011-12-25, 20:32

Ja ogólnie też bardzo chętnie, jeśli tylko będzie czas

[MG3/G2]

ODPOWIEDZ