Szlakiem Jedi - roleplaying Star Wars

Online'owa organizacja RP

Dział z szeroko rozumianymi grami RPG

Moderatorzy:Avalanche, Elmo

Fenderek
Wędrowiec
Posty:5
Rejestracja:2015-07-08, 00:43
Lokalizacja:Holandia
Kontakt:

Szlakiem Jedi - roleplaying Star Wars

Post autor: Fenderek » 2015-07-08, 01:06

Moja grupa grywa regularne, standardowe sesje online (= komunikator głosowy + wirtualny stół). Różne systemy osadzone w uniwersum Star Wars nie są nam obce i co jakiś czas wracamy do tego tematu. Jeśli jesteś zainteresowany grą w RPG lub planszówki online zapraszam, możesz dołączyć do nas na blogu i TS z podpisu.
Dzięki, no ale wiadomo, skoro przyszedłem polecić swój "wirtualny zakątek" to nie szukam żadnego innego. ;) Nie dałbym rady pogodzić szlakowego RP z czymś innym, za rzadko siedzę na kompie.
Jak wygląda mniej więcej proces tej nauki w Szlakiem Jedi? Z tego co wiem, to Jedi Academy ma dość lipny system walki. Raczej łatwy do opanowania i po prostu nazbyt banalny. I chciałbym się dowiedzieć też ile trwa całe takie szkolenie. I czy można grać tylko Jedi? Nie mówię że chciałbym np. grać czymś skrajnym pokroju Mrocznego Jedi - ale jacyś najemnicy albo pospolici mieszkańcy galaktyki?
Nie wiem, jak ten temat zostanie przyjęty, ale postanowiłem zaryzykować. :) Widzę tutaj wiele osób grających RP i to na bardzo różną skalę, więc... Być może zaciekawi was organizacja, w której gram sam.

Zrobiłem konto właśnie w tym celu - jestem członkiem istniejącej od ponad dwóch lat organizacji roleplayingowej działającej na starej grze, Jedi Academy (a w praktyce od ponad siedmiu, po prostu dwa lata temu zmieniono szyld). Ja kiedyś często i gęsto bawiłem się w grę D&D na żywo, zanim wszedłem do tej organizacji... No i tak się skończyło, że po 1,5 roku pobytu tam sam polecam ją innym.

Szlaki nie mają niczego wspólnego z tym, z czym zwykle kojarzy się RP przez grę komputerową, gdzie zwykle po prostu gra się w grę PC dla gry PC, bawi mechanizmami i dodaje do tego opisy w tle. Gramy zupełnie własną historię, na bazie własnego systemu RPG dostosowanego dla platformy. Wszystko toczy się jak PBF na żywo, gra służy za uniwersalną platformę uzupełnianą książkową narracją, na poziomie który w niczym (i ręczę za to własnym łbem) nie odbiega od dobrej literatury. Gra pozbawiona umowności, gdzie odgrywane jest wszystko i wszystko zależy tylko od gracza. Nie ma tu "Próbuję przekonać tego pijaka do zostawienia mnie w spokoju, używam Charyzmy plus trzy". Wszystko zależy od Twoich słów, Twoich pomysłów, wszystko dzieje się w pełni na żywo. Szermierki uczysz się tak samo, poprzez grę, pod okiem trenera, w pełnym klimacie, uczysz się właściwie sterować mieczem, prowadzić cięcia tak sprawnie, aby w przyszłości łatwiej poruszać się po terenie. Uczysz się wszystkiego sam, razem ze swoją postacią, prowadzisz jej każdy ruch własnymi rękami.

Fabuła jest ogromna, misji, wypraw, różnych zdarzeń, można odliczyć minimalnie setkę na rok. Setkę pełnoprawnych wydarzeń, wyzwan, zajęć. Wszystko dzieje się całkowicie otwarcie. Jak mówi nasz główny MG: "RP żyje swoim własnym życiem i wewnętrznymi, nienaruszonymi prawami, naturalnym tokiem". Trzeba w to wliczyć tak samo zależne od nas losy całkowicie wszystkiego. Wliczamy w to problemy z wsparciem armii dla Jedi w kryzysowej misji z powodu Padawanów, którzy obrazili kiedyś wojskowego dowódcę, z efektami po paru miesiącach... Rozpoczęcie całej nowej kampanii przez to, że jeden z Adeptów dał się zwieść duchowi... I wielu innych. ;)

Mógłbym tak opowiadać i opowiadać. Dla kogo według mnie to się nadaje? Dla tych, którzy lubią pisać, dla których klucz jakości to wielowymiarowe, rzeczywiste, żywe postacie, w których wszystkich słowach można doszukać się źródła poszczególnych poglądów. Dla tych, którzy cenią sobie coś żywego, ogromnego, z gigantyczną historią, gdzie godzinami pomyślunku mogą sprawić, że postać przeznaczona na śmierć ocaleje, wbrew wszelkim pomysłom zdumionego MG, albo że nagle Jedi popadną w konflikt z władzą przez kilka głupich słów w porcie lotniczym.

Przede wszystkim zapraszam, żeby mnie pytać, opowiem bardzo chętnie wszystko, ale na pewno czym naprawdę są Szlaki lepiej opisano tutaj: http://forum.szlakiem-jedi.pl/onas.php

Cebuand0
Wędrowiec
Posty:1
Rejestracja:2015-07-09, 16:12
Lokalizacja:Cebulostan

Post autor: Cebuand0 » 2015-07-09, 16:25

I co z tego, że gra regularnie? To jest tzw. offtop o ile się nie mylę. Jeśli Twoje sesje RPG nie nazywają się "Szlakiem Jedi" i nie są prowadzone na platformie Jedi Academy - z tego co zrozumiałem z głównego posta, to powinien polecieć mały warnik za "hamufke", przysłowiową.

Swoją drogą wracając do właściwego tematu. Jak wygląda mniej więcej proces tej nauki w Szlakiem Jedi? Z tego co wiem, to Jedi Academy ma dość lipny system walki. Raczej łatwy do opanowania i po prostu nazbyt banalny. I chciałbym się dowiedzieć też ile trwa całe takie szkolenie. I czy można grać tylko Jedi? Nie mówię że chciałbym np. grać czymś skrajnym pokroju Mrocznego Jedi - ale jacyś najemnicy albo pospolici mieszkańcy galaktyki?

Fenderek
Wędrowiec
Posty:5
Rejestracja:2015-07-08, 00:43
Lokalizacja:Holandia
Kontakt:

Post autor: Fenderek » 2015-07-09, 21:04

Nowe postacie oczywiście na początek muszą zostać tymi wymarzonymi Adeptami. To postacie z każdych zakątków galaktyki, które trafiają fabularnie do nas po wprowadzeniu stworzonym przez jednego z MG, a tam już... hulaj dusza, musisz sprawić, że postać przekona do siebie innych, poznasz co to za miejsce, na czym to polega i spróbujesz przyłączyć się w RP jako taki Adept.



Następnie otrzymujesz przydział do opiekuna, z którym spotykasz się co tydzień. Opiekun kontroluje Twoje postępy w nauce i wyznacza, co jest następne w kolejności: Ty jako Adept uczysz się sam, na własną rękę, od starszych uczniów. Nauka odbywa się we w pełni realistycznym systemie: uczysz się prowadzić każdy ruch, każdy cios poprzez grę, tu po prostu stajesz się tą postacią i ćwiczysz razem z nią, prowadzisz każdy jej cios. W grze, poprzez RP poznajesz odpowiednie metody, właściwe sposoby sterowania, poprawnego prowadzenia każdych ciosów jak najlepiej, aby w przyszłości móc stosować je z pełną swobodą. Krok po kroku, etap po etapie, z dokładnym rozdzieleniem każdej części.



Szkolenie Adepta trwa przez to zależnie od tego, ile sam na to poświęcisz czasu, ile będziesz miał farta do osób umiejących uczyć w tym zakresie szybciej i sprawniej, ile będziesz mieć drygu. Ja ukończyłem szkolenie Adepta w jakoś 3,5 miesiąca, ale innej osobie zajęło to pół roku, z tym że ona miała problem z wykazaniem tu inicjatywy i obawiała się zaliczeń.



Co do gry i Jedi Academy: masz pełną rację, ale nie gramy na czystym Jedi Academy. Używamy autorskiego moda, zbudowanego na bazie Open Jedi Project: ten mod przebudowuje całą mechanikę gry, system walki nabiera gigantycznego skomplikowania, każdy aspekt gry jest "techniczny", regulowany ścisłą mechaniką, ale przy tym system walki jest całkowicie otwarty i pozwala robić wszystko jednocześnie: możesz naraz skoczyć, ciąć i sparować, jeśli tylko umiesz.


[quote]I czy można grać tylko Jedi? Nie mówię że chciałbym np. grać czymś skrajnym pokroju Mrocznego Jedi - ale jacyś najemnicy albo pospolici mieszkańcy galaktyki?[/quote]

Twoja "główna" postać, ta z którą składasz podanie i która jest Twoim podstawowym bohaterem, to wyłącznie członek naszej grupy, szkolący się na Jedi. Wszystkie inne postacie - "hulaj dusza". Na misjach (wielkie RP, w którym uczestniczą wybrani Jedi), często wielu eventach itp. regularnie nadarza się okazja na zagranie postaci pobocznej według zaleceń MG na dane miejsce. Po prostu pomagasz rozegrać postacie poboczne naturalne dla danego miejsca: część misji dzieje się w barze, więc możesz grać barmana, sprzątacza, klienta, narkomana, pilota na przerwie. Ponadto Padawan może stworzyć sobie postać poboczną bardziej regularną, graną także na regularnym RP: taki Padawan wie już w jakich klimatach się obraca i co ma sens, wszystko dogaduje się z MG. Nasz rekordzista (Uczeń Siad) ma dwie takie regularnie grane postacie. ;)

Fenderek
Wędrowiec
Posty:5
Rejestracja:2015-07-08, 00:43
Lokalizacja:Holandia
Kontakt:

Post autor: Fenderek » 2015-07-09, 21:25

kavinsky pisze:No nie wiem, czy to takie oczywiste, znam wiele osób grających po parę razy w tygodniu z różnymi grupami. Niemniej jednak zawsze możemy się na jakąś sesję umówić jak już zakończycie bieżącą przygodę/kampanię.
To nieskończone RP, gram tu od 1.5 roku... A organizacja ma 7letnią historię. :-)
Ostatnio zmieniony 2015-07-09, 21:25 przez Fenderek, łącznie zmieniany 1 raz.

Fenderek
Wędrowiec
Posty:5
Rejestracja:2015-07-08, 00:43
Lokalizacja:Holandia
Kontakt:

Re: Szlakiem Jedi - roleplaying Star Wars

Post autor: Fenderek » 2022-10-12, 22:30

Minęło 7 kolejnych lat od tych postów, a wciąż gramy i serdecznie zapraszamy :)

Zapraszamy do naszego filmiku promocyjnego:

ODPOWIEDZ