Kącik komputerowy

O wszystkim

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
krew_na_scianie
Mieszczanin
Posty:614
Rejestracja:2009-02-22, 10:49
Lokalizacja:Bełchatów
Kontakt:

Kącik komputerowy

Post autor: krew_na_scianie » 2011-07-06, 11:17

Potrzebuje pilnie porady. W laptopie zepsuł mi się procesor. Naprawa - 1200 zł. Czy istnieje szansa jakoś go naprawić? Coś z tym zrobić? Wymienić? Czy przez to, że jest to laptop, sprawa jest już pozamiatana?

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2011-07-06, 11:35

Co prawda nie znam się na komputrach, ale jakąś tam wiedzę ogólną mam. Po pierwsze, czy twój laptop jest na gwarancji? Większość komputerów ma gwarancję ok. 2-letnią, chyba że coś tam sama kombinowałaś, rozkręcałaś, zdejmowałaś te magiczne plasterki.

Jeśli komputer nie ma ważnej gwarancji, w sensie takim, że po prostu ma dwa lata, to też nie dzieje się nic strasznego. Pewnie ten model jest już o wiele tańszy lub funkcjonuje we wtórnym obiegu, co siłą rzeczy sprawia, że jest jeszcze tańszy. 1200 zł to kwota, za jaką można kupić już ciekawego netbooka nowego. Możesz sprawdzić czy model twojego lapka nie jest czasem w tej cenie już teraz :P

Awatar użytkownika
krew_na_scianie
Mieszczanin
Posty:614
Rejestracja:2009-02-22, 10:49
Lokalizacja:Bełchatów
Kontakt:

Post autor: krew_na_scianie » 2011-07-06, 11:43

Gdyby był na gwarancji to by problemu nie było. :/ Laptop ma około 3 lat, ale kompletnie nie uśmiecha mi się wydanie takiej kasy jak panowie w serwisie zasugerowali - nie da się tego zrobić jakoś taniej? Na kupienie nowego zwyczajnie mnie teraz nie stać, zbyt duża kumulacja wydatków.

Ponawiam pytanie: czy do laptopa da się wymienić procesor czy części tam są zbyt pozazębiane? Może jakiś serwis zrobi to taniej?

Awatar użytkownika
tattva
Mieszczanin
Posty:531
Rejestracja:2008-06-03, 07:45
Lokalizacja:Z elektrowni

Post autor: tattva » 2011-07-06, 11:52

Generalnie odpowiedź jest prosta : "To zależy".

Jeżeli masz stary/starszy laptop to może masz procesor wlutowany w płytę główną a nie osadzony w gnieździe (ponoć kiedyś tak robili) i wtedy te 1200 wydają się realne. Ale jeżeli w twoim sprzęcie procesor jest osadzony w gnieździe (jak w tradycyjnych komputerach stacjonarnych) to (o ile nie jest to jakiś kosmiczny procek) powinnaś dać rade wymienić go chyba niższym kosztem.

Czyli konkretnie. Co to za sprzęt?
Ostatnio zmieniony 2011-07-06, 11:56 przez tattva, łącznie zmieniany 2 razy.

NukeOn
Osadnik
Posty:224
Rejestracja:2008-07-24, 16:00
Lokalizacja:.-..-,---.,-..,--..-
Kontakt:

Post autor: NukeOn » 2011-07-06, 12:00

Z doświadczenia wiem, że może być kłopot z częściami. Wymiana procesora to niestety zazwyczaj spory wydatek - bo raz części (zakładamy nowe), dwa usługa. Równie dobrze może Ci się udać znaleźć identyczny model laptopa w rozsądnej cenie (nawet niższej niż to 1200 zł).

Ogólnie pogwarancyjnie raczej się laptopów nie naprawia (trzeba być bardzo zdesperowanym), bo po upływie gwarancji części nowych nie ma lub są bardzo drogie, a sprzęt i tak już mocno odstaje od aktualnych wymagań większości programów.

ODPOWIEDZ