Tanie podrasowanie komputera

szukam pomocy w tym zakresie

O wszystkim

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Tanie podrasowanie komputera

Post autor: Avdima » 2012-09-11, 11:38

Planuję zakup nowego sprzętu, ale do tej chwili może minąć sporo czasu, więc miałbym prośbę o pomoc w ustaleniu przydatnego hardware'u do mojego już nie pierwszej świeżości komputera.
Sam również będę szukał, ale kiedy idzie do kompatybilności podzespołów, moja wyobraźnia siada.

Ogólnie, będę kupował nowe części, jak najtaniej (żeby w ogóle opłacało się ulepszać komputer). Do tego dojdzie monitor, ale chyba już jakiś porządny, żeby ewentualnie podpiąć pod nowy komputer. Jeżeli w tym temacie posiadacie jakąś wiedzę, również chętnie z niej skorzystam.
Ostatecznie, jeżeli znacie kogoś zaufanego, kto mógłby się zająć składaniem takiego zamówienia/realizacją (lub sami taką osobą jesteście), prosiłbym o kontakt.

Przejdźmy do spraw bardziej technicznych:

1. Zacznijmy od tego, po co mi ten komputer. Do gier, zależy mi aktualnie na dobrą sprawę tylko na trzech tytułach, które aktualnie działają, ale gubią klatki, jednak nie przekraczając tym samym "bariery grywalności". Do innych rzeczy komputer sprawdza się dobrze.
Wszystkie działają pod rozdzielczością 1024x768 lub 1280x960, na starym kineskopie (nowszy mi już dawno temu siadł), co ma znaczenie w wydajności przy grach, przynajmniej na tym sprzęcie.
Gry te to:
- Dark Souls (działa porządnie, ale momentami, przy bardziej otwartej, skomplikowanej przestrzeni, zacina do 10-20 klatek)
- Diablo 3 (mam problemy z instalacją, więc jeszcze nie wiem, jak działa. Dam znać, kiedy skończę się z tym użerać. Ogólnie, beta działała dobrze)
- Guild Wars 2 (minimalne ustawienia, działa średnio 15-25 klatek, bardzo przycina przy dużej ilości graczy)

2. Dane techniczne komputera to:
- 2GB ramu, bodaj DDR2 (to na pewno chciałbym podnieść tak do 4GB DDR3, ale nie wiem, czy mi płyta główna taki ram odczyta)
- Procesor Intel Core 2 1.8Ghz, dwa rdzenie (numer jeden do zmiany)
- Karta graficzna GeForce GTS250 (jedyny powód, dla którego mój komputer jeszcze nie eksplodował przy nowszych grach)
- Płyta główka, sprawdzana programem CPU-Z, to DG41TY, chyba ta pod TYM LINKIEM
- Zasilacz 350W, ale nie wiem jakiej marki, bo zaklejony jest nalepką gwarancyjną (spalił mi się razem z kartą grafiki i musiałem wymienić, dlatego takie nowe)

3. Do tego czasu może uda mi się uporać z "przymulaniem" w inny sposób (ale to już inny problem, komputer długo się zastanawia, kiedy coś chcę klikam w Windowsie). Defragmentuję dyski, skanuję je (brak wirusów, yay), czyszczę rejestr Ccleanerem i tak dalej.
Mam aktualnie Windowsa Vistę 32 home, zastanawiałem się, czy nie podmienić go na Windowsa xp. Jeżeli to polepszy wydajność, zrobię to jak najszybciej, inaczej nie widzę sensu.
Takie bonusowe pytanko - czy reinstalacja systemu Windows daje coś w ogóle, czy to zbędna strata czasu i lepiej defragmentować?

Dzięki za wszelaką pomoc.
Ostatnio zmieniony 2012-09-11, 11:39 przez Avdima, łącznie zmieniany 1 raz.

Silvanel
Ohydny Spamer !
Posty:3991
Rejestracja:2008-06-03, 09:49
Lokalizacja:Lothlorien

Post autor: Silvanel » 2012-09-11, 13:51

Nie jestem żadnym specjalistą ale z moich doświadczeń wynika:
1) Jak zmieniasz procesor to na ogół i płytę główną, czyli jak dla mnie warto kupić już nowy komputer. Inaczej (nowy procek+stara płyta) powstają problemy przy współpracy, jeśli zamierzasz kupować tylko procek upewnij się dwa razy, że twoja płyta go właściwie wykorzysta.

2)Najważniejszą rzeczą w przypadku gier to karta graficzna, warto na nią wydać więcej jeśli komputer ma służyć do gierczenia. Trzeba również pamiętać o kompatybilności z płyta główną.
Ilość ramu na karcie graficznej to nie jest najważniejszy parametr, warto się bliżej przyjżeć opiniom i benchmarką rozważanej karty graficznej.

3)W przypadku MMO (Guildwars) podstawową sprawą odpowiedzialną za małą liczbe kletek jest RAM. 4GB to absolutne minimum w obecnych czasach przy dużej ilości graczy, znowu upewnij się czy płyta to obsłuży.

4)Jeśli już kupisz lepsze podzespoły pamiętaj, że nie każdy system operacyjny jest w stanie je w pełni wykorzystać. 64bitowy system operacyjny może być koniecznością. Szczególnie jeśli kupisz 4+ rdzeniowy procesor (co swoją drogą bardzo polecam jeśli korzystasz z jakiegoś wymagającego oprogramowania).
"44000-Pydna" a true sequel to "300".

Whenever You think Spartans are cool.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Pydn%C4%85

Awatar użytkownika
orions
Szlachcic
Posty:836
Rejestracja:2008-06-17, 19:19
Lokalizacja:Łódź

Post autor: orions » 2012-09-11, 13:56

Pomijając już fakt, że 32bitowy Windows "zobaczy" maksymalnie 3GB RAMu.
Kaimada: Najchętniej kupiłbym jeden dodatek i grał na czyjejś podstawce.
Ash: Fuj, to jak uprawianie miłości z własną kobietą, ale na niepościelonym łóżku kolegi.

OBcY
Mieszczanin
Posty:403
Rejestracja:2008-06-02, 21:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: OBcY » 2012-09-11, 17:24

Niestety obawiam się, że inwestowanie w ten komputer mija się z celem.
1. Dokupisz RAM to musisz się przesiąść na system 64bitowy (i niestety XP tutaj się nie sprawdzi). Jak się przesiądziesz na Viste/7 to 4GB to minimum do normalnego użytkowania komputera.
2. Zmiana procka - nawet jeśli da rade to wzrost wydajności będzie niewspółmierny do wydanych pieniędzy. Coś mocniejszego wiąże się z wymianą wszystkiego.
3. Kupno nowej grafiki, nawet z niższej półki to też spory wydatek, a do tego wypadałoby zmienić zasilacz na min 500W. Nowsze grafiki są łakome na prąd, jak go brakuje to komputer się wyłącza/wiesza/resetuje.

Twój zestaw nie ma jakiś znaczących słabych stron. Procesor wcale nie jest taki słaby, jedyne co ma sens to dokupić 4GB RAMu i przesiąść się na 64bitowa 7ke.

Pomysł ze zmianą systemu na XP jest na ten moment bardzo dobry.
Jesli chodzi o formacik to jak w XP ma to sens raz na jakiś czas to nowsze systemy Vista/7 maja taka tendencje, ze się zapychają do jakiegoś poziomu i tak już mulą. Po formacie wystarczą 1-2 miesiące, aby wszystko wróciło do normy.

Polecam na ten moment kupić jakiś srogi monitor - najlepiej na matrycy IPS lub VA, przejść na XP i się przemęczyć do nowego sprzętu.
Ostatnio zmieniony 2012-09-11, 17:26 przez OBcY, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
killy9999
Osadnik
Posty:278
Rejestracja:2009-08-11, 21:47
Lokalizacja:Łódź

Post autor: killy9999 » 2012-09-11, 20:01

Nie chce mi się pisać - w sobotę powiem ci co o tym sądzę ;)

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2012-09-12, 00:21

Dzięki wielkie za dotychczasową pomoc. Ogólnie, skłaniam się ku pomysłowi OBcEgo, dodatkowy ram + dobry monitor.

Na kartę graficzną nie narzekam. Jest całkiem dobra i kiedy ją kupowałem, była z wyższej półki. Szkoda mi pieniędzy na lepszą przy takim procesorze i ramie.

Pytanie się pojawiło odnośnie tej ślepoty na ram. Czy windows xp 64 bitowy nie będzie widział więcej, niż 3GB ramu?
Drugie pytanie, czy przy dobudowaniu ramu, potrzebuję zmieniać zasilacz (o ile mnie pamięć nie myli, był dobrany jak najtańszy konkretnie pod zestaw, więc możliwe, że jeżeli coś polepszę, zabraknie napięcia)?

Edit: update co do Diablo 3, działa dobrze, chociaż męczy się launcher przez braki w spełnieniu wymagań gry (instalacja trwała kilka godzin, tak samo update).
Ostatnio zmieniony 2012-09-12, 00:25 przez Avdima, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Machcio
Wędrowiec
Posty:37
Rejestracja:2011-03-15, 12:36
Lokalizacja:Woodge

Post autor: Machcio » 2012-09-12, 06:47

jeśli chodzi o zasilanie to możesz to w prosty sposób sprawdzić
na tej stronce http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
możesz sobie dokładnie zobaczyć ile prądu zjada twój komputer, tylko trzeba dokładnie podać jakie masz części

a jeśli nie wiesz co dokładnie masz w kompie to ściągasz sobie programik o nazwie cpu-z, który powie ci do ostatniego przecinka jakie masz części w blaszaku
they see me gamin', they hatin'

Silvanel
Ohydny Spamer !
Posty:3991
Rejestracja:2008-06-03, 09:49
Lokalizacja:Lothlorien

Post autor: Silvanel » 2012-09-12, 09:25

64bitowy windows będzie widział więcej niż 3GB RAM. W przeciwieństwie do 32bitowego. Problem w tym, że 64bit XP to shiet straszny, zostaje więc wista i win 7, osobiście polecam win 7, który wydaje mi się być lepszym rozwiązaniem.

W tym wszystkim chodzi oto, że jak kupisz 4gb ramu i zostaniesz na 32 bitowym systemie to efektywnie będzie miał tylko 3gb ramu, bo system tego nie obsłuży.
"44000-Pydna" a true sequel to "300".

Whenever You think Spartans are cool.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Pydn%C4%85

Awatar użytkownika
killy9999
Osadnik
Posty:278
Rejestracja:2009-08-11, 21:47
Lokalizacja:Łódź

Post autor: killy9999 » 2012-09-12, 14:02

Z kupnem ramu jest inny problem: kości które kupisz muszą współpracować z tymi które już masz. To może nie być taka prosta sprawa. Ja w starym komputerze miałem 2 kości 512MB. Dokupiłem dwie takie same (ten sam producent, te same oznaczenia) i okazało się że nie współpracują ze starymi, bo pomimo tych samych oznaczeń jedne były jednostronne a drugie dwustronne. Jak będziesz kupował ram to dobrze jest dać kompa do sklepu po prostu żeby ci dopasowali takie pamięci które będą współpracować.

A jak przesiądziesz się na Win 7 to prawdopodobnie nie poczujesz w ogóle tego że masz więcej ramu, bo system ci je od razu "spożytkuje".

Awatar użytkownika
Frycu
Wędrowiec
Posty:43
Rejestracja:2008-06-03, 23:12
Lokalizacja:Widawa\Łódzkie

Post autor: Frycu » 2012-09-12, 14:45

Wydaje mi się, że najlepiej będzie "cofnąć się w rozwoju" do XP i uniknąć pamięciożernej Visty. Fakt, że XP nie wykryje więcej niż 3,5 Gb RAM, ale i tak będzie chodził lepiej niż Vista czy 7 wykrywająca pełne 4 Gb. Korzystam właśnie z takiej konfiguracji, co prawda na nieco mocniejszym sprzęcie (procesor, zasilacz i grafa) i działa to bez zarzutu, ciągnąc nawet nowe gry na wysokich detalach. Zmiana zasilacza nie musi być podyktowana wymianą RAMu, tutaj nie ma to większego wpływu, natomiast tak czy siak warto kupić jakiś dobrej firmy, najlepiej ponad 400W (często są lepsze niż chińczyki po 500-600W). Przy okazji będzie to baza do nowego kompa, bo dobry zasilacz posłuży i przy nowszej karcie graficznej.
Spinned Velocity

imć Frycu

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2012-09-12, 16:58

Hmm... dokupić giga ramu, zmienić się na windowsa xp 32 bitowego i kupić monitor, co wy na to?

Awatar użytkownika
Frycu
Wędrowiec
Posty:43
Rejestracja:2008-06-03, 23:12
Lokalizacja:Widawa\Łódzkie

Post autor: Frycu » 2012-09-12, 19:34

Pomysł dobry, tylko najpierw sprawdź jaki dokładnie Twoja płyta główna obsługuje RAM, czy DDR2 czy DDR3. Kostki DDR2 są teraz strasznie drogie, mimo iż mają taką samą lub nawet mniejszą pojemność niż DDR3.
Spinned Velocity

imć Frycu

Awatar użytkownika
killy9999
Osadnik
Posty:278
Rejestracja:2009-08-11, 21:47
Lokalizacja:Łódź

Post autor: killy9999 » 2012-09-12, 23:12

Avdima pisze:Hmm... dokupić giga ramu, zmienić się na windowsa xp 32 bitowego i kupić monitor, co wy na to?
Brzmi dobrze, tylko żebyś kupił pasujący ram.

Ja z reguły kupuję w tym sklepie. Siedziba na Rzgowskiej. Ceny często mają wyższe niż w innych sklepach, ale nigdy mi jeszcze nie robili problemów ze zwrotem sprzętu który okazywał się niekompatybilny (w Komputroniku już nie zwrócisz).

ODPOWIEDZ