Gry strategiczne

gdzie więcej smaczków?

Dyskusje o grach planszowych, nowości, modyfikacje zasad.

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Gry strategiczne

Post autor: Gambit » 2009-11-06, 10:37

Tak jak w temacie. Chciałbym żeby wypowiedzieli się stratedzy, którzy ograli już tyle planszówek w tym klimacie, że gotowymi rozwiązaniami sypią z uszu.

Chodzi mi o to, żeby znaleźć takie gry planszowe, gdzie występują wojska, ale nie stricte battlowe, coś raczej w stylu strongholda (starego - papierowego, czy nowego - portalu), ale gdzie są bardziej realne rozwiązania strategiczne itd...

Wypowiadajcie się... ;]

Awatar użytkownika
brathac
Mieszczanin
Posty:708
Rejestracja:2009-03-21, 20:18
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: brathac » 2009-11-06, 14:00

Łoj bo puszkę Pandory otworzysz. Gier strategicznych jest od groma, w różnych skalach. Chodzi ci o takie wktórych jedna jednostka oznacza pluton, czy batalion? Piechotę, czołgi, okręty, samoloty? Gry heksowe, strefoe? IGO-UGO, LAMy, card driven? Jakiś konkretny okres historii? Obawiam się, że będziesz musiał bardziej się sprecyzować.

Awatar użytkownika
Nurgling
Szlachcic
Posty:1171
Rejestracja:2008-09-25, 12:29
Lokalizacja:Łódź/Tomaszów Maz
Kontakt:

Post autor: Nurgling » 2009-11-06, 14:49

Ze mnie tam żaden strateg ale bym polecił Shoguna.

Nie ma tam za dużo "taktyki" jest bardziej "strategia" :P

Gierka bardzo ciekawa - grałeś już Gambit? jest w SMF.
Obrazek

Ezechiel
Wędrowiec
Posty:30
Rejestracja:2009-01-28, 10:43
Lokalizacja:Gdynia / Łódź

Post autor: Ezechiel » 2009-11-06, 21:57

Tu masz link do Łódzkiego Klubu Gier Historycznych.

http://strategialodz.phorum.pl/index.php

Najbliższe spotkanie 28 listopada. W programie: podbój Brytanii lub wojna siedmioletnia lub wojny napoleońskie. Na życzenie Bitwa o Anglię lub konwoje arktyczne lub działania batalionów piechoty w DWŚ
Ostatnio zmieniony 2009-11-06, 21:58 przez Ezechiel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
brathac
Mieszczanin
Posty:708
Rejestracja:2009-03-21, 20:18
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: brathac » 2009-11-06, 22:07

Ezechiel pisze:Tu masz link do Łódzkiego Klubu Gier Historycznych.

http://strategialodz.phorum.pl/index.php
Dziękuję Ez . Przez G1 trudno przekleja się linki.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2009-11-21, 13:55

Ezechiel pisze:Tu masz link do Łódzkiego Klubu Gier Historycznych.

http://strategialodz.phorum.pl/index.php

Najbliższe spotkanie 28 listopada. W programie: podbój Brytanii lub wojna siedmioletnia lub wojny napoleońskie. Na życzenie Bitwa o Anglię lub konwoje arktyczne lub działania batalionów piechoty w DWŚ
Taka moja mała sugestia dla obsługi forum - może by tak wyodrębnili jakiś post z terminami spotkań, bo wszedłem tam, żeby sobie rzucić okiem, kiedyż to się Stratedzy spotykają - i postów wiele, ale nigdzie tego nie ma. Na oficjalnej stronie łódzkich strategów zresztą też nie. Ja rozumiem, że to elitarny klub, ale nie zależy Strategom na propagowaniu swojego klubu zaintersowań? W zasadzie jedyna konkretna informacja o terminie spotkań pochodzi od Ciebie na forum SMF.
Ostatnio zmieniony 2009-11-21, 13:56 przez GoodNecromancer, łącznie zmieniany 1 raz.
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
brathac
Mieszczanin
Posty:708
Rejestracja:2009-03-21, 20:18
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: brathac » 2009-11-21, 22:26

GoodNecromancer pisze:
Ezechiel pisze:Tu masz link do Łódzkiego Klubu Gier Historycznych.

http://strategialodz.phorum.pl/index.php

Najbliższe spotkanie 28 listopada. W programie: podbój Brytanii lub wojna siedmioletnia lub wojny napoleońskie. Na życzenie Bitwa o Anglię lub konwoje arktyczne lub działania batalionów piechoty w DWŚ
Taka moja mała sugestia dla obsługi forum - może by tak wyodrębnili jakiś post z terminami spotkań, bo wszedłem tam, żeby sobie rzucić okiem, kiedyż to się Stratedzy spotykają - i postów wiele, ale nigdzie tego nie ma. Na oficjalnej stronie łódzkich strategów zresztą też nie. Ja rozumiem, że to elitarny klub, ale nie zależy Strategom na propagowaniu swojego klubu zaintersowań? W zasadzie jedyna konkretna informacja o terminie spotkań pochodzi od Ciebie na forum SMF.
Że hę? :shock:

W zakładce "Reduta" każdy post jest opatrzony datą spotkania. Zaś w zakładce "Spotkania nad planszą" umawiane są spotkania pozaklubowe. Elitarne to za dużo powiedziane, raczej mało popularne. Nie mamy jeszcze tyle doświadczenia w propagowaniu, co Wy, ale powoli się uczymy. :-D

vendetta_222
Osadnik
Posty:352
Rejestracja:2008-08-30, 23:19
Lokalizacja:Przemyśl
Kontakt:

Post autor: vendetta_222 » 2009-11-22, 17:34

Może pogadajcie z kimś z kierownictwa (najlepiej przy czymś:P) to jeśli chcecie się rozpropagować to może uda wam się tak jak z GW zaczynami od naszych spotkań a teraz wyszli już na swoje. Pogadać zawsze można a chętni do gry zawsze się znajdą:)

Awatar użytkownika
brathac
Mieszczanin
Posty:708
Rejestracja:2009-03-21, 20:18
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: brathac » 2009-11-22, 21:58

vendetta_222 pisze:Może pogadajcie z kimś z kierownictwa (najlepiej przy czymś:P) to jeśli chcecie się rozpropagować to może uda wam się tak jak z GW zaczynami od naszych spotkań a teraz wyszli już na swoje. Pogadać zawsze można a chętni do gry zawsze się znajdą:)
No, od Skobla i Nurglinga dostaliśmy już parę wskazówek. Kim są GW?

skobel
Arystokrata
Posty:1591
Rejestracja:2008-06-02, 22:15
Lokalizacja:Łódź

Post autor: skobel » 2009-11-22, 22:08

Pewnie chodzi o Łódzki Fanklub Star Wars
GW: Gwiezdne Wojny
Chętnie zagram sesję...
zgłoszenia mejlem.

Awatar użytkownika
gerhard
Wędrowiec
Posty:37
Rejestracja:2009-02-03, 21:01
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: gerhard » 2009-12-11, 11:34

Zawsze można się zastanawiać czy strategie są elitarne bo są mało popularne czy na odwrót. Grających w innych miastach niezależnie od reklamy jest niewiele więcej.

Fakt, świetna była rada z naszą klasą. Odzew był. Jak dla nas ogromny.

Gambit, no właśnie na ostatniej Reducie graliśmy w "Bonaparte". Jakieś rozwiązania strategiczne tam są. Choć jest to bardziej gra negocjacyjna niż wojenna. Dla niektórych strategów to w ogóle dziecinada. Ale jak dla mnie gra niedoceniana przez różne środowiska i fun ogromny!.

Poleciłbym też grę "Britannia" - zdecydowanie historyczna i przystępnie ukazująca średniowieczne walki (ale także rozrodczość ;)) o panowanie na Brytanią (Rzymianie, Piktowie, Anglowie, Normanowie itp.) Żetony przedstawiają nie tyle jednostki co populację danej nacji. Wszak jeden etap to kilkadziesiąt lat.


No i właśnie czy chodzi Ci o rozwiązania strategiczne czy taktyczne, bo to ogromna różnica. Powyższe gry są raczej strategiczne. Jeżeli chodzi o Stronghold to dla mnie taka taktyczna fantazja. O gry typowo taktyczne ale nie stricte wojskowe to może być ciężej. Musiałbyś podać więcej szczegółów.

GoodNecromancer, dzięki za sugestię. Rzeczywiście mógł istnieć problem ze znalezieniem terminów spotkań. Poprawione. Chodź, idąc tropem brathaca - gdybyśmy nie byli pokoleniem natychmiastowej gratyfikacji to nie byłoby problemu z zorientowaniem się co i jak ;)
Ostatnio zmieniony 2009-12-11, 11:50 przez gerhard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2009-12-11, 16:55

gerhard pisze:Gambit, no właśnie na ostatniej Reducie graliśmy w "Bonaparte". Jakieś rozwiązania strategiczne tam są. Choć jest to bardziej gra negocjacyjna niż wojenna. Dla niektórych strategów to w ogóle dziecinada. Ale jak dla mnie gra niedoceniana przez różne środowiska i fun ogromny!.
Ja mam nieużywane, raz grane Bonaparte w domu i powiem jedno. Ta gra to taki polski odpowiednik Gry o Tron ale do genialnego GoTa to się nie umywa :-P.

Awatar użytkownika
gerhard
Wędrowiec
Posty:37
Rejestracja:2009-02-03, 21:01
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: gerhard » 2009-12-14, 12:22

Kwestia gustu... ;)

W Got-a jak dotąd grając lekko się nudziłem a w Bonaparte była świetna zabawa. I co najważniejsze długa! a nie 2-3 godziny i koniec gry ;)
Jedyny badziew to żetony akcji, które nie wiadomo jak rozgrywać w sensowny sposób.

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2009-12-14, 13:40

gerhard pisze:W Got-a jak dotąd grając lekko się nudziłem a w Bonaparte była świetna zabawa. I co najważniejsze długa! a nie 2-3 godziny i koniec gry ;)
2-3 godziny? My w 5 z CoK jeszcze bez SoSa gramy po 5-6....

Awatar użytkownika
gerhard
Wędrowiec
Posty:37
Rejestracja:2009-02-03, 21:01
Lokalizacja:Łódź
Kontakt:

Post autor: gerhard » 2009-12-15, 15:48

Ja grałem w gołego GoT-a. Jak patrzę na opis dodatku CoK to rzeczywiście może być dużo ciekawiej.
Przy 4 z automatem bywają 2 godziny ;) Natomiast ostatnio na Operacji Łódzkiej graliśmy w 5 osób i zeszło nam 3 godziny, góra 4. No i nie przekonała mnie... Oczywiście zależy to może też od tego z kim grasz.
Może zbyt abstrakcyjna i za bardzo tez przypomina grę o sumie zerowej w której drobny błąd kosztuje poważne konsekwencje i można reagować jedynie na doraźnie zmieniającą się sytuację niż planować długo planową strategię i dyplomację ;) Oczywiście to gra bardzo dobra ale np w tej chwili wolałbym zagrać w Bonaparte (tylko te nieszczęsne żetony akcji)
Ostatnio zmieniony 2009-12-15, 15:49 przez gerhard, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ