Imię Bestii - Jacek Komuda

Forum do zamieszczania recenzji.

Moderator:Elmo

Awatar użytkownika
Tempy
Osadnik
Posty:183
Rejestracja:2010-03-08, 22:31
Lokalizacja:Łódź

Imię Bestii - Jacek Komuda

Post autor: Tempy » 2012-12-21, 14:09

Właśnie skończyłem "Imię Bestii" Jacka Komudy. Książka składa się z dwóch opowiadań oraz minipowieści, które łączy osoba bohatera oraz miejsce i czas akcji (średniowieczna Francja). Książka napisana jest bardzo fajnie i czytało by się ją z wielką przyjemnością gdyby nie tematyka, świat i bohater.
Villon, bohater książki, jest łotrem, złodziejem i poetą. Nie spodziewajcie się jednak poczciwego grajka podobnego Jaskrowi ani włamywacza o złotym sercu. Villon to, dosłownie i w przenośni, skurwysyn. Dobro czyni tylko gdy jest do tego zmuszony a drugie opowiadanie, wieńczące książkę, pozbawia czytelnika jakichkolwiek resztek sympatii do niego.
Świat przedstawiony w książce jest brudny i dołujący. Przedstawione wydarzenia niemal depresyjne. Tak jak w innych książkach Komudy podczas potyczek leje się jucha a wnętrzności zaścielają podłogę. Tu walka nie jest miła i przyjemna. O ile na dzikich polach sama fabuła i świat nie dołują czytelnika to w Imieniu Bestii nieprzemijające wrażenie smrodu, brudu i brodzenia w łajnie nie mija choć na chwilę.

Mi książka się podobała. Fabuła jest sprawna i ciekawa. Ale przestrzegam, jeżeli poszukujecie pogodnej, moralizującej Fantasy, w której dobro i zło są jasno określone to nie znajdziecie jej tutaj. Tu jest tylko zło i większe zło. Przy Imieniu Bestii cykl o inkwizytorze Jacka Piekary to pogodna czytanka dla dzieci.
Jeżeli jednak bierze Was pesymizm i patrząc za okno na szary świat myślicie, że gorzej być już nie może to przeczytajcie. Zrozumiecie, że jednak może.

Ciekaw jestem Waszych opinii na ten tej pozycji.
Początkujący dowódcy mówią o strategi, doświadczeni o logistyce.

Awatar użytkownika
Elmo
Szlachcic
Posty:1306
Rejestracja:2008-11-08, 22:11
Lokalizacja:łódź
Kontakt:

Post autor: Elmo » 2012-12-21, 21:45

<Takie rzeczy miały być w dziale recenzji - ale niee mam dość władzy aby przeniesć>
Obrazek

Awatar użytkownika
Tempy
Osadnik
Posty:183
Rejestracja:2010-03-08, 22:31
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Tempy » 2012-12-21, 22:18

Toż to nie nadaje się na jakąkolwiek recenzję. To tylko kilka moich opinii i zachęta do dzielenia się nimi na ten temat przez innych członków i członkinie. :)
Początkujący dowódcy mówią o strategi, doświadczeni o logistyce.

ODPOWIEDZ