Mike Carey - cykl o Feliksie Castorze

dyskusje, opinie

Forum do zamieszczania recenzji.

Moderator:Elmo

Awatar użytkownika
Adam
Ohydny Spamer !
Posty:5805
Rejestracja:2008-06-03, 01:03
Lokalizacja:Łódź

Mike Carey - cykl o Feliksie Castorze

Post autor: Adam » 2009-11-17, 21:53

Do dnia dzisiejszego wydano trzy części tego cyklu ,,Mój własny diabeł'' , ,, Błędny krąg'' , ,,Przebierańcy''. Książki są napisane w pierwszej osobie. Konwencję można próbować określić jako połączenie powieści noir z elementami horroru, fantasy. Poszczególne tytuły są ze sobą luźno powiązane i stanowią odrębne pozycje.

Akcja cyklu rozgrywa się w Anglii na początku XXI wieku. Jednakże jest ona dużo bardziej mroczna i niebezpieczna. Wynika to ze zmiany, która zaszła na świecie. Ma ona podstawowe znaczenie dla jego kształtu. Otóż duchy zmarłych często pozostają na świecie. Większość z nich pozostaje ,,duchami'' w ścisłym znaczeniu tego słowa, nie zawsze widzianymi przez żywych, a niektóre zachowują możliwość oddziaływania na świat materialny. Część z nich zamieszkuje ciała, które miały za życia, a mała grupa opanowuje ciała żywych. U ludzi ujawniają się zdolności egzorcystyczne, przy czym każdy czyni, to we własny charakterystyczny sposób.

Główny bohater cyklu jest egzorcystą i detektywem amatotem. Autor nie popada w pułapkę znaną z wielu cyklów książkowych uczynienia z protagonisty cyklu wielkiego i nieśmiertelnego herosa. Jest on po prostu człowiekiem. Popełnia błędy, przegrywa walki na pięści, w rany wdaje się zakażenie. Ma swoje nałogi. Odczuwa zmęczenie. Jest to charakterystyczna postać.

Najlepiej oceniam pierwszą część cyklu, która pomimo trochę za długiego, aczkolwiek koniecznego wprowadzenia w świat jest dobrą powieścią. Wadą kolejnych części jest gigantyzm wydarzeń, które mają miejsce. W powiązaniu z tym, że współczesny Londyn jest miastem pokrytym najgęstszą siecią kamer oczywistym staje się, że gdyby autor wiernie trzymał się zarysowanemu obrazowi miasta, to wydarzenia nie potoczyłyby się w sposób opisany w książkach.

Cykl gorąco polecam. Książki warte są przeczytania. Wyróżniają się z pośród pozycji będących obecnie na rynku. Stylistyce i słownictwu trudno coś zarzucić. Przyjemnie się je czyta. Autor często popada w manierę zastępowania długiego opisu, kilkoma słowami oddającymi nastawienie bohatera do postaci, wydarzenia. Często są to odniesienia do znanych nam archetypów osób.


Jaka jest Wasza opinia o nim?
Ostatnio zmieniony 2009-11-17, 22:39 przez Adam, łącznie zmieniany 2 razy.
,,Raashtram lasów czar ma taką moc,
że wrócić chcesz, wrócić chcesz,
znów wędrować wśród nich''.

ODPOWIEDZ