Polskie kino fantastyczne XX wieku

Moderator: Avalanche

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty: 1859
Rejestracja: 2010-07-27, 21:44
Lokalizacja: Stąd
Kontakt:

Polskie kino fantastyczne XX wieku

Post autor: Krakov » 2019-08-28, 23:08

Poniższa lista pochodzi z prelekcji Piotra Firka, której miałem przyjemność wysłuchać na tegorocznym Skierconie. Większości z tych filmów nie widziałem, a opisy zaczerpnąłem z internetu, więc wybaczcie jeśli nie zawsze będą akuratne. Z czasem postaram się jeszcze je poprawić i uzupełnić opisy filmów z końca listy (jest to dość czasochłonne zadanie i już mi się trochę nie chce, a chciałbym się tym z Wami podzielić :) )

Obrazek Milcząca Gwiazda (1959)
93 min
Link do filmu: cda

Na podstawie powieści Astronauci Stanisława Lema. Wszystkie narody świata, poza USA, w duchu jedności postanawiają zebrać najlepszych naukowców i wyprawić ich na Wenus w celu nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją.
Obrazek Labirynt (1962)
14 min
Link do filmu: youtube

Labirynt opowiada o człowieku, który na własnoręcznie wykonanych skrzydłach przylatuje do pozornie idealnej metropolii. Film jest metaforycznym obrazem totalitarnego społeczeństwa.
Obrazek Wielka, większa i największa (1962)
97 min
Link do filmu: cda

Ekranizacja powieści Jerzego Broszkiewicza pod tym samym tytułem. Wyrzucony na złom samochód zaprzyjaźnia się z dwojgiem dzieci.
Obrazek Gdzie jesteś, Luizo? (1964)
30 min
Link do filmu: youtube

Film opowiada historię tajemniczych stworów, które przybyły z kosmosu i wylądowały na ziemi w latającym talerzu. Kosmici namawiają napotkanych ludzi, aby poddali się ich eksperymentalnym badaniom w zamian za uzyskanie wiecznej młodości i nieśmiertelności.
Obrazek Docent H. (1964)
21 min
Link do filmu: youtube

Dawno zaginiony docent Hammler zjawia się znowu i, kontynuując swe doświadczenia, zamierza przeszczepić mózg profesora jego asystentowi, który okazał się sztucznym tworem.
Obrazek Rękopis znaleziony w Saragossie (1964)
177 min
Link do filmu: cda

Na podstawie powieści Jana Potockiego o tym samym tytule. Film zachowuje szkatułkową strukturę pierwowzoru (w znanej wtedy wersji). Jego głównym bohaterem jest młody oficer Alfons van Worden, który na swej drodze do Madrytu napotyka szereg symbolicznych postaci i wysłuchuje ich opowieści.
Obrazek "Awatar" czyli zamiana dusz (1964)
59 min
Link do filmu: youtube

Adaptacja opowiadania Awatar Teofila Gautiera, pisarza francuskiego. Paryski młodzieniec Oktawiusz de Saville podkochuje się w polskiej hrabinie. Nie mogąc zdobyć jej względów, szuka lekarstwa na swe miłosne cierpienie. Udaje się do diabolicznego doktora Charbonneau, który podsuwa mu zaczerpnięty z wiedzy indyjskiej pomysł zamiany dusz: dusza młodzieńca miałaby wejść w ciało hrabiego.
Obrazek Przyjaciel (1965)
18 min
Link do filmu: youtube

Na podstawie opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem. Historia samotnego człowieka, którego krokami kieruje potężny mózg elektronowy, dążący do zdobycia władzy nad światem.
Obrazek Pierwszy pawilon (1965)
24 min
Link do filmu: youtube

Młody naukowiec zostaje porwany przez dziwnych osobników. Porywacze zabierają go do małego, tajemniczego domku. Bohater spotyka tam swojego dawnego przełożonego, profesora Frantona, prowadzącego eksperymenty nad zmniejszaniem ludzi.
Obrazek Profesor Zazul (1965)
22 min
Link do filmu: dailymotion

Podczas ulewy młody chłopak wpada samochodem do rowu. Postanawia schronić się w znajdującym się niedaleko domu. Tam swoją gościnę oferuje mu profesor Zazul - nieco ekscentryczny i niekoniecznie moralny naukowiec zajmujący się klonowaniem.
Obrazek Gubernator (1965)
25 min
Link do filmu: youtube

Profesor Frogg dzięki różnym urządzeniom, może słyszeć głosy z kosmosu. Dlatego oczekuje wylądowania na ziemi przybyszów z innej planety.
Obrazek Przekładaniec (1968)
35 min
Link do filmu: cda

Komedia science fiction w reżyserii Andrzeja Wajdy ze scenariuszem Stanisława Lema. Odnoszący sukcesy kierowca rajdowy Richard Fox ciągle ulega groźnym wypadkom. Może jednak dalej uprawiać sport dzięki genialnemu doktorowi Burtonowi, który przeszczepia Foksowi na miejsce uszkodzonych części ciała narządy od ofiar jego własnych karamboli. Sprawę komplikuje fakt, że Fox zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta, jak i pies.
Obrazek Sygnały MMXX (1970)
96 min
Link do filmu: cda

W zamyśle film miał być odpowiedzią bloku socjalistycznego na Odyseję Kosmiczną Stanleya Kubricka. Połowa XXI wieku. Zaginął "Ikaros", jeden z najlepszych kosmicznych statków badawczych. Załoga rakiety z międzynarodową załogą podejmuje próbę wyjaśnienia przyczyn zaginięcia a także rozszyfrowania tajemniczych sygnałów.
Obrazek Poprzez piąty wymiar (1973)
27 min
Link do filmu: youtube

Bohater-dziennikarz, będąc w pracowni swojego przyjaciela-naukowca, zostaje przypadkowo przeniesiony o kilka dni w przeszłość. W nowym wymiarze czasowym spotykają go na każdym kroku nieprzewidziane perypetie wynikające z sytuacji, w jakiej się nagle znalazł.
Obrazek Maszyna Trurla (1975)
8 min
Link do filmu: youtube

Animowana ekranizacja bajki Stanisława Lema. Dwa bystre roboty, Klapaucjusz i Trurl, konstruują najgłupszą maszynę rozumną w historii wszechświata. Maszyna jest nie tylko głupia, ale również bardzo uparta. Obaj cybernetyczni przyjaciele będą musieli stoczyć z cybernetycznym ucieleśnieniem głupoty emocjonującą cybernetyczną walkę.
Obrazek Biohazard (1977)
49 min
Link do filmu: dailymotion

Były szef Instytutu Naukowego - profesor Molnar, przybywa ponownie do Instytutu, aby poddać się kuracji związanej z ciężką chorobą serca. Jego dawny asystent, a obecnie szef Instytutu - Egberg, prowadzi badania, z których Molnar kiedyś się wycofał z przyczyn etycznych. Molnar zostaje ubezwłasnowolniony i kiedy budzi się po operacji - odkrywa przerażającą prawdę: ma własny mózg, lecz powłokę cielesną Egberga. Film oparty o nowelę Konrada Fiałkowskiego pod tym samym tytułem.
Obrazek Test pilota Pirxa (1978)
95 min
Link do filmu: cda

Ekranizacja bestsellerowej powieści Stanisława Lema. Komandor Pirx otrzymuje rozkaz objęcia dowództwa na statku kosmicznym lecącym na saturna. Prawdziwym celem wyprawy jest jednak przetestowanie nowego produktu elektronicznego - androida; jego zachowań w realnym świecie i umiejętności podejmowania odpowiednich decyzji w ekstremalnych warunkach.
Obrazek UFO (1978)
6 min

Coś dziwnego dzieje się w mieście. Gromadzą się setki ludzi. Wszystko dlatego, że nad miastem pojawiają się dziwne latające obiekty. Wszyscy myślą, że to odwiedziny gości z kosmosu. Ale nie...
Obrazek Golem (1979)
88 min
Link do filmu: youtube

W świecie wyniszczonym przez wojnę atomową Doktorzy starają się udoskonalić ludzkość. Jednostki zdegenerowane przerabiane są na pełnowartościowych członków społeczeństwa. Takim odnowionym człowiekiem jest Pernat, który po pewnym czasie buntuje się przeciwko swoim opiekunom.
Obrazek Czułe miejsca (1980)
89 min
Link do filmu - cz.1: dailymotion
Link do filmu - cz.2: dailymotion

Polska w roku 1998. Ekologiczna zagłada, która stoi nad ludzkością ogarnia wszytskich mieszkańców. Ludzie, poprzez transmisje telewizyjne, są kontrolowani i wykonują wszystkie polecenia dane im przez władzę. Jest jednak ktoś, kto jako ostatni z żyjących ludzi wydaje się normalny i potrafi samodzielnie myśleć. Jan, technik telewizyjny, o numerze identyfikacyjnym 13-13 popada w depresję, gdy jego ukochana kobieta porzyca go dla realizatora telewizyjnego.
Obrazek Wojna światów - następne stulecie (1981)
92 min
Link do filmu: cda

28 grudnia 2000 roku jest dwunastym dniem pobytu Marsjan na Ziemi. Zniewolone przez obcych społeczeństwo sterowane jest przez ogromną machinę telewizyjną, której naczelne hasło brzmi: "To my tworzymy rzeczywistość". W istocie telewizja narzuca społeczeństwu wszystkie normy i ustala wartości.
Obrazek Seksmisja (1983)
116 min
Link do filmu: cda

W roku 2044 zostają odhibernowani dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej, wprowadzając chaos do idealnego świata rządzonego przez Ligę Kobiet.
Obrazek Synteza (1983)
86 min

Adaptacja powieści Macieja Wojtyszki. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2059. Punktem wyjścia jest odmrożenie po osiemdziesięciu latach dwóch zahibernowanych osób – chłopca Marka Torlewskiego oraz dyktatora Muanty, który staje się poważnym zagrożeniem dla ludzkości.
Obrazek Chronopolis (1983)
70 min

Na odległej planecie w mieście Chronopolis żyje społeczeństwo, które osiągnęło wiedzę dającą mu nieśmiertelność, Mieszkańcy miasta całkowicie poświęcają się tajemniczym obrządkom, które służą tworzeniu czasu. Do miasta zbliża się jednak obcy przybysz. Czy ma się w ten sposób spełnić długo oczekiwana przepowiednia o Chwili Szczęścia, związanej z przybyciem istoty ludzkiej?
Obrazek Akademia pana Kleksa (1983)
158 min
Link do filmu: youtube

Ekranizacja utworu Jana Brzechwy pod tym samym tytułem. Młody Adaś Niezgódka rozpoczyna edukację w tajemniczej Akademii. Szkołę prowadzi czarodziej Pan Kleks, któremu pomaga inteligentny szpak Mateusz.
Obrazek O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji (1984)
85 min
Link do filmu: cda

Po wojnie jądrowej ośmiuset ludzi oczekuje w betonowej budowli na ratunek, który przynieść ma lądowanie cudownej arki.
Obrazek Podróże pana Kleksa (1985)
164 min
Link do filmu - cz.1: youtube
Link do filmu - cz.2: youtube

Ambroży Kleks zostaje poproszony przez króla Bajdocji o zdobycie atramentu, bez którego nie odbędzie się Festiwal Bajek.
Obrazek Ga, ga: Chwała bohaterom (1985)
84 min
Link do filmu: youtube

Podczas jednej z misji Scope dociera do planety Australia-458, gdzie poznaje początkującą prostytutkę imieniem Once, i po zniknięciu której zostaje oskarżony przez miejscową policję o morderstwo, a następnie o gwałt na nieletniej. Celem tych działań jest chęć zorganizowania spektakularnej egzekucji w obecności tłumów na stadionie.
Obrazek Big Bang (1986)
89 min
Link do filmu: cda

We wsi na Mazowszu ląduje ufo. Mieszkańcy postanawiają godnie przywitać kosmicznych gości.
Zakaz wyjazdu (1986)
60 min

Statek kosmiczny "Perun" pół roku przed terminem powraca z planety Irma na Ziemię. Od tego momentu w różnych miejscach świata ludzie popełniają zbiorowe samobójstwa. Czy ma to związek z badaniami prowadzonymi na Irmie ?
Obrazek Cudowne dziecko (1986)
105 min
Link do filmu: youtube

Dwunastoletni chłopak odkrywa w sobie zdolności psychokinetyczne, przez co sprowadza na siebie i innych kłopoty.
Obrazek Pierścień i róża (1986)
99 min
Link do filmu: youtube

Król Paflagonii pragnie wydać córkę Angelikę za następcę tronu Krymtatarii - Bulbę. W dziewczynie kocha się jednak pozbawiony dziedzictwa książę Lulejko.
Przyjaciel wesołego diabła (1986)
Bliskie spotkania z wesołym diabłem (1988)
Klątwa Doliny Węży (1987)
Kingsajz (1987)
Na srebrnym globie (1987)
Ucieczka z kina "Wolność" (1990)
Superwizja (1990)
Enak (1992)
Dzieje mistrza Twardowskiego (1995)
Szamanka (1996)
Oko Boga (2000)
Wiedźmin (2001)
Avalon (2001)
Katedra (2002)
Manna (2006)
Kongres (2013)
Nie pościelisz łóżka oscypkiem.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty: 1201
Rejestracja: 2009-01-31, 20:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Polskie kino fantastyczne XX wieku

Post autor: GoodNecromancer » 2019-10-03, 20:07

Nie wiem, jak mi tak fachowy post mógł umknąć. Też byłem na tej prelekcji i odnoszę wrażenie, że w zasadzie w przypadku tych polskich dokonań głównie za komuny, to niektóre filmy chętnie bym sobie odświeżył. Ale nie na zasadzie, na której niekiedy oglądam różne produkcje w TV - coś robię przy kompie, za którego ekranem mam 2,5 m dalej 50-calowy TV, tylko właśnie trza by je tak obejrzeć, aby się skupić na oglądaniu. Wiem, że nie były to arcydzieła fabularne czy pod względem FX, które w praktyce w polskim kinie nie istniały, ale aktorstwa nie musieliśmy się wstydzić. I paradoksalnie wiele z tych filmów nawet całkiem całkiem zniosło próbę czasu. Powyższe zestawienie jest bardzo przydatne, szczególnie dla osób młodszych wiekiem i stażem obejrzanych polskich filmów.
Necro
aka
Good Necromancer

ODPOWIEDZ