Twilight Imperium

asuuucar
Wędrowiec
Posty:39
Rejestracja:2008-12-14, 15:36
Lokalizacja:Lodz

Post autor: asuuucar » 2009-07-22, 20:54

ditto, jak bedzie znany termin, dajcie znac.

Awatar użytkownika
RansomStark
Członek Wewnętrznej Rady
Posty:773
Rejestracja:2009-06-03, 17:01
Lokalizacja:Łódź

Post autor: RansomStark » 2009-12-16, 18:33

po grze w Twilighta na ostatnim zebraniu mam dwa spostrzeżenia.
Pierwsze to trudność gry - przeczytałem niedawno recenzję na Rebel Times i piszą tam że gra jest strasznie trudna , że trzeba się przebijać przez instrukcję. Gralismy w 4 osoby - w tym ja i Mariusz pierwszy raz - Obcy i Silvanel wyjaśnili nam zasady w jakieś 10 minut, ewentualne wątpliwości wyjaśniali na bieżąco - więc albo przesada z tym skomplikowaniem albo tacy pojętni jesteśmy ;-)
Spostrzeżenie drugie - czas gry - kolejna niby wada - to w 4 osoby gralismy bodajże z 4 godziny i rozgrywka nie była nudna - poszczególne tury gracza są krótkie, są akcje wykonywane podczas tury inego gracza no i cały czas trzeba kombinować co samemu zaraz zrobić - więc myślę że nawet jakbym miał grać te osławione 8 godzin to i tak byłoby fajnie :-)
Podsumowując - gra jest bardzo dobra ! :-) Po jednej rozgrywce mam ochotę na więcej bo ilość możliwości w grze jest spora. Jesli Smerf chce kupić jakąś nową grę to proponuję właśnie TI.
Ostatnio zmieniony 2009-12-16, 18:34 przez RansomStark, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Elmo
Szlachcic
Posty:1306
Rejestracja:2008-11-08, 22:11
Lokalizacja:łódź
Kontakt:

Post autor: Elmo » 2009-12-16, 20:46

Sil, może przyniesiesz go w tę sobotę ? przed wigilią by można zagrać ;)
Obrazek

Silvanel
Ohydny Spamer !
Posty:4002
Rejestracja:2008-06-03, 09:49
Lokalizacja:Lothlorien

Post autor: Silvanel » 2009-12-16, 21:54

Jak się znajdą chętni na granie to oczywiście mogę przynieść.
"44000-Pydna" a true sequel to "300".

Whenever You think Spartans are cool.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Pydn%C4%85

Awatar użytkownika
jervon
Mieszczanin
Posty:431
Rejestracja:2009-02-06, 09:24
Lokalizacja:Łódź KZN

Post autor: jervon » 2009-12-16, 23:12

4 osoby w 4 godziny.. szybko wam poszlo. Chyba graliscie tylko z podstawka lub na podstawowe karty strategii, co?

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2009-12-19, 20:20

RansomStark pisze:Gralismy w 4 osoby - w tym ja i Mariusz pierwszy raz - Obcy i Silvanel wyjaśnili nam zasady w jakieś 10 minut, ewentualne wątpliwości wyjaśniali na bieżąco - więc albo przesada z tym skomplikowaniem albo tacy pojętni jesteśmy ;-)
My widać nie byliśmy tak pojętni :-). Tłumaczenie trwało więcej niż 10 minut, ale z 2. strony grały 4 nowe osoby.
A mi osobiście gierka bardzo podeszła. I sorry Sil za blokowanie technologii ;-) .
I oczywiście PDS bunker rządzi

Awatar użytkownika
Vigo
Wędrowiec
Posty:54
Rejestracja:2009-09-24, 10:32
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Vigo » 2009-12-30, 11:01

Wczoraj grałem w TI z nowym posiadaczem gry i urodziła mi się po tej rozgrywce pewna wątpliwość.

Gracz zagrał kartę polityki, w której wyboldowanymi "wołami" widniało
"Elect a Player"
a dalej szczegółowy opis bonusów, jakie po rozstrzygnięciu polityki otrzymuje "Elected Player".
Gracz, który zagrywał kartę twierdził uparcie, że wybiera siebie jako "Elected Player'a" i właśnie jest "elected" (czemu nie "chosen" czy bo ja wiem.. "pointed") bo wybrał przecież siebie ;) . Głosujący w kolejności gracze mają teraz wyłącznie możliwość głosowania "za" lub "przeciw" takiej polityce. Pozostali byli całkowicie zgodni z jego interpretacją - głosowanie się przetoczyło, większość zagłosowała "przeciw" i karta polityki została uroczyście zezłomowana.
Żeby nie przedłużać gry przekopywaniem instrukcji nie drążyłem tematu. Jednak moim zdaniem głosujący w kolejności gracze powinni mieć możliwość wskazania siebie lub kogokolwiek innego jako "elected player'a" i określenia ilości głosów na wskazanego kandydata a po rozstrzygnięciu polityki gracz, który wygrywa taką elekcję zostaje "Elected Player'em" i korzysta z efektów karty.

Jak taka sytuacja powinna być rozstrzygana zgodnie z zasadami i regułami sztuki imperialnej polityki ? ;)
Ostatnio zmieniony 2009-12-30, 11:09 przez Vigo, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi kto wędruje,
Nie każdą siłę starość niszczy,
Korzeni w głębi mróz nie skuje...


PLANSZÓWKI ONLINE:
http://pl.boardgamearena.com?s=17923352

Silvanel
Ohydny Spamer !
Posty:4002
Rejestracja:2008-06-03, 09:49
Lokalizacja:Lothlorien

Post autor: Silvanel » 2009-12-30, 11:45

Oczywiście, głosuje się normalnie, każdy głosuje na kogo chce (zakładając że nie działają żadne karty specjalne), ten który dostanie najwięcej głosów jest "elected".
"44000-Pydna" a true sequel to "300".

Whenever You think Spartans are cool.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Pydn%C4%85

Awatar użytkownika
jervon
Mieszczanin
Posty:431
Rejestracja:2009-02-06, 09:24
Lokalizacja:Łódź KZN

Post autor: jervon » 2009-12-30, 11:57

Oczywiście. Każdy którego jest kolei głosowania może wziąć kartę i wtedy wie co ma zrobić :) Tu wybrać gracza. Tak więc głosuje się normalnie przydzielając głosy wybranej osobie. Osoba z największą sumą głosów staję się Elected Player i dostaje to co ma dostać. Tak więc karty typu Elect Palyer zawsze mają efekt i nie są odrzucane.

Awatar użytkownika
Vigo
Wędrowiec
Posty:54
Rejestracja:2009-09-24, 10:32
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Vigo » 2009-12-30, 15:32

Dzięki :)
Heh dobrze, że poza mikroniesmakiem z powodu takiego politycznego bezprawia został mi chociaż cień śladu satysfakcji z powodu, że "I was right" ;)
Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi kto wędruje,
Nie każdą siłę starość niszczy,
Korzeni w głębi mróz nie skuje...


PLANSZÓWKI ONLINE:
http://pl.boardgamearena.com?s=17923352

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2009-12-30, 15:34

Też myślałem, że to właściciel karty wybiera i głosowanie jest tak/nie. Trochę się zdziwiłem gdy później to ja zostałem "electowany"
"You'd shoot a man in the back?"
"Well, it's the safest way, isn't it?"

“Co powiedział Xerxes do Leonidasa? - Pan tu nie stał!”

Awatar użytkownika
jervon
Mieszczanin
Posty:431
Rejestracja:2009-02-06, 09:24
Lokalizacja:Łódź KZN

Post autor: jervon » 2009-12-30, 16:47

Dlatego tak jak mówię, najprzejrzyściej jest gdy w momencie kiedy masz oddać głosy weźmiesz do ręki kartę i przeczytasz co tam jest napisane odnosząc to do własnej osoby. I tak Elect Player powie Ci, że masz wybrać gracza - tak jak to odebrał osobnik czytający wszystkim kartę w grze Vigo. For/against również będzie przejrzyste, tak samo law. Swoją drogą ciekawe jak rozegrane by zostało elect two planets :)

Awatar użytkownika
Vigo
Wędrowiec
Posty:54
Rejestracja:2009-09-24, 10:32
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Vigo » 2010-01-01, 11:46

jervon pisze:...Swoją drogą ciekawe jak rozegrane by zostało elect two planets :)
Potencjalnie identycznie ;) Cały problem polegał na interpretacji, zgodnie z którą "wyboru" (elekcji ;) ) "gracza" czy też "dwóch planet" dokonuje osoba zagrywająca kartę polityki a pozostali gracze mogą już tylko głosować "za" lub "przeciw" co potrafi (jak się okazało) dramatycznie zubożyć wielowymiarową perfidię otwartej elekcji.
Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi kto wędruje,
Nie każdą siłę starość niszczy,
Korzeni w głębi mróz nie skuje...


PLANSZÓWKI ONLINE:
http://pl.boardgamearena.com?s=17923352

Awatar użytkownika
jervon
Mieszczanin
Posty:431
Rejestracja:2009-02-06, 09:24
Lokalizacja:Łódź KZN

Post autor: jervon » 2010-01-01, 17:48

Z elect two planets też nie jest tak łatwo. Generalnie każdy z graczy wybiera dwie planety, które zatem zostają tymi wybranymi? Nie dwie z największą ilością głosów - jak to niektórzy interpretują - a zestaw dwu planet z największą ilością głosów. Krótkie wyjaśnienie. Gracz 1 glosuje na planete A i B (6 głosów) gracz 2 planety C i D (10 głosów) gracz 3 planety B i E (8 głosów) gracz 4 planety A i G (7głosów). Zwycięskimi planetami w tym głosowaniu będą C i D. Może lekki OT ale wiem, że ta kwestia potrafi pojawić się w trakcie gry i są problemy z interpretacją.

Awatar użytkownika
Vigo
Wędrowiec
Posty:54
Rejestracja:2009-09-24, 10:32
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Vigo » 2010-01-01, 18:51

Zanotuję sobie w pamięci. Przyda się pewnie, żeby uniknąć nieprzewidzianych trudności w rozgrywkach, chociaż zapewne jeśli będę grał to z Twoim udziałem ;) :P
Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi kto wędruje,
Nie każdą siłę starość niszczy,
Korzeni w głębi mróz nie skuje...


PLANSZÓWKI ONLINE:
http://pl.boardgamearena.com?s=17923352

ODPOWIEDZ