Forum SMF 2.0 - zmiany i nowe funkcje

Uwagi i propozycje dotyczące działania i zawartości strony i forum S.M.F.'a

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Forum SMF 2.0 - zmiany i nowe funkcje

Post autor: Krakov » 2019-02-04, 21:51

Nowe forum jakie jest - każdy widzi. Nie jest identyczne jak stara wersja i niestety nie będzie. Robiłem co mogłem, by było podobne i aby pod względem funkcjonalności nie ustępowało następcy. Wymagało to instalacji kilku rozszerzeń, a jak już zacząłem je instalować to przygarnąłem też kilka takich, które dadzą użytkownikom parę nowych możliwości. W tym wątku chciałbym je pokrótce opisać.

1. Lightbox.

Zamienia wszystkie obrazki w postach (zarówno załączniki jak i zewnętrzne obrazki wrzucane za pomocą tagu img) na miniaturki. Po kliknięciu miniaturki naszym oczom ukazuje się estetyczne powiększenie obrazka. Jeśli obrazków w poście jest więcej, możemy je przeglądać jako galerię.

ObrazekObrazekObrazek

2. Mediaembed

Pozwala zagnieżdżać filmy (np. pochodzące z YouTube) na forum. Dłuży do tego tag media i przycisk Obrazek.



3. Powiadomienia

Pozwala oznaczać w poście użytkowników forum w podobny sposób, jak się to odbywa na FB. Aby skorzystać z tej funkcji piszemy @nick_użytkownika. Już w czasie pisania powinna się pojawić lista rozwijana, z której możemy wybrać nick osoby, o którą nam chodzi. Po zapisaniu takiego posta wywoływana osoba otrzyma powiadomienie za pomocą wiadomości e-mail oraz ikonki na górze strony. Jeśli ktoś nie chce otrzymywać takich powiadomień może je wyłączyć w ustawieniach swojego konta (ustawienia witryny -> ustawienia powiadomień).

Obrazek

4. Cytowanie selektywne

Pozwala w odpowiedzi na czyjś post zacytować tylko fragment wypowiedzi przedmówcy (standardowe cytowanie kopiowało cała wiadomość i trzeba ją było ręcznie edytować). Wystarczy zaznaczyć fragment, do którego chcemy się odnieść i kliknąć przycisk "Cytuj" który pojawi się obok.

Obrazek

5. Nowy shoutbox - mChat

Nowy chat robi z grubsza to samo, choć oferuje trochę dodatkowych możliwości. Można formatować tekst, można "polubić" czyjąś wypowiedź, można otworzyć chat na cała stronę (klikając "mChat" w nagłówku lub na samej górze strony). Ponadto, jeśli w czasie Waszej obecności na forum ktoś napisze nową wiadomość, zostaniecie o tym powiadomieni dźwiękiem. Oczywiście można to wyłączyć w ustawieniach konta (zakładka mChat).

6. Nowe style

Póki co zainstalowałem dwa: domyślny (biało-niebieski) i bardziej mroczny (ciemno-szary). Oczywiście nie wykluczam instalacji dodatkowych skórek w przyszłości. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż są responsywne - wyglądają sensownie zarówno na komputerze jak i na mniejszych ekranikach (tablet / smartfon).

ObrazekObrazek
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Zablokowany