Paranormalni Detektywi

Dyskusje o grach planszowych, nowości, modyfikacje zasad.

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Paranormalni Detektywi

Post autor: Krakov » 2021-03-03, 00:33

Tajemnicze Domostwo zawsze było (przynajmniej dla mnie) takim lepszym Dixitem. Paranormalni Detektywi z kolei próbują być lepszym Tajemniczym Domostwem... z domieszką Czarnych Historii. Czy to się mogło udać? O dziwo... tak.
Obrazek
Jak to działa?
Jedna osoba zostaje duchem zamordowanej osoby, bierze kartę opisującą zbrodnię i odczytuje krótki wstęp, zupełnie jak w Czarnych Historiach. Karta zawiera oczywiście bardziej szczegółowy opis, który duch zachowuje dla siebie, a zadaniem graczy jest ustalenie detali w toku gry. Nie muszą opowiedzieć dokładnie całej historii, ale muszą odpowiedzieć na pięć pytań:
- kto?
- dlaczego?
- gdzie?
- jak?
- czym?

Dalej rozpoczyna się śledztwo. W swojej kolejce detektyw może zadać duchowi jedno pytanie otwarte, zwykle bezpośrednio związane z tymi pięcioma powyżej np. "Kto Cię zabił?". Następnie zagrywa kartę z ręki wybierając sposób, w jaki duch udzieli odpowiedzi. Tych z kolei jest kilka i - co tu dużo mówić - stanowią najciekawszy element rozgrywki. Karty Tarota sprawiają, że duch daje nam wskazówkę w postaci od jednej do trzech kart ułożonych w dowolny sposób. Zdalne Pisanie pozwala duchowi narysować podpowiedź, ale nie bezpośrednio (tzn. detektyw trzyma markera, a duch kieruje jego dłonią). Plansza Oujia pozwala podpowiedzieć z jakich liter składa się odpowiedź na pytanie, ale też nie będzie to odpowiedź wprost. Metod jest jeszcze kilka i nie będę wymieniał wszystkich, ale rozumiecie o co chodzi. Dość powiedzieć, że karty wyznaczają też czas gry i jeśli nam się skończą musimy zgadnąć (odpowiadając na wszystkie 5 pytań) albo przegrywamy.

Wrażenia?
Zagraliśmy zaledwie dwie partie, ale było to bardzo fajne doświadczenie. Zdecydowanie potwierdzam wniosek ze wstępu - jest to ciekawe i twórcze rozwinięcie pomysłu z Tajemniczego Domostwa. Dzięki temu, że metod porozumiewania się ducha z detektywami jest kilka i każda jest inna, gra zyskuje na różnorodności (zarówno dla jednej jak i drugiej strony). Jednocześnie wciąż, tak samo jak TD, może się zdarzyć, że zagadki będą miały duży poziom abstrakcji, bo akurat śledztwo jest trudne, albo detektywi niezbyt fortunnie dobierają rodzaj podpowiedzi do danego pytania. Nie jest to oczywiście wada, po prostu cecha, którą Paranormalni Detektywi dziedziczą po swoim duchowym antenacie.

Gra jest dość tania, bo można ją wyrwać już za ok. 70 zł. Biorąc pod uwagę przyjemność z zabawy i jakość wykonania samej gry mogę spokojnie polecić (nie zaszkodziłoby też, gdyby gra pojawiła się w naszej szafeczce kiedyś ;) ).
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Re: Paranormalni Detektywi

Post autor: GoodNecromancer » 2021-03-16, 22:23

A jak w tej planszówce jest według Ciebie optymalna ilość graczy? Czy da radę być ciekawą przy 2-3 osobach, czy jednak tak z 4-5 byłoby lepiej?
Domostwo nawet lubię, ale z powodu braku jakichkolwiek uzdolnień plastycznych u mnie, mam z tą grą problemy, bo tak mi często trudno wyławiać detale z tych kart z rysunkami, a to jest w tej grze dość istotne.
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Re: Paranormalni Detektywi

Post autor: Krakov » 2021-03-17, 10:05

Myślę, że spokojnie na 2-3 osoby również będzie działać. Przy mniejszej liczbie osób detektywi mają do dyspozycji trochę więcej tych kart, żeby zrównoważyć liczbę pytań, jakie można będzie zadać duchowi. Poza tym oczywiście mniej osób to mniej opinii podczas burzy mózgów, co może zarówno utrudnić jak i ułatwić rozgrywkę.
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

ODPOWIEDZ