Piłka nożna w grach planszowych

Tak w temacie MŚ 2018...

Dyskusje o grach planszowych, nowości, modyfikacje zasad.

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Piłka nożna w grach planszowych

Post autor: Krakov » 2018-06-26, 16:33

O występie naszej reprezentacji na Mundialu najchętniej byśmy już zapomnieli, wiem. Zastanawiam się jednak, czy znacie jakieś sensowne planszówki, które starają się symulować mecz piłki nożnej?

Pamiętam takie nieduże pudełko z grą Goool! od Egmontu (chyba nawet mam gdzieś jeszcze u siebie). Największą bolączką tego tytułu była turbolosowość - ilość ruchów zależała od rzutu zwykłą kostką k6. Czyli jeśli miałeś dobre rzuty to przebiegałeś w jednym ruchu połowę boiska, a jeśli miałeś kiepskie to Twoja gra wyglądała jak ostatni pojedynek naszych z Kolumbią ;)

Później, również za sprawę Egmontu pojawił się Goool! - mistrzostwa. Na żywo tego nie widziałem, ale na obrazku wygląda jak więcej tego samego (W podstawowej wersji mieliśmy po 5 zawodników, a tutaj jest już "normalnie" po 11-stu. Oczywiście także plansza jest większa, ale nie wiem czy jeszcze czymś się to różniło).

Mamy jeszcze gdzieś grę Piłka w grze - karciankę od FoxGames. W to też nie grałem, bo Jet bardzo szybko mnie zniechęcił mówiąc, że to słabe i w sumie powiązanie mechaniki z piłką nożną jest trochę "na siłę".

Na ostatnim ŁPG-u z kolei widziałem Super Gol! od Cube. Na zdjęciu wygląda nawet interesujące i widziałem, że ktoś to wypożyczał. Ktoś może coś więcej napisać o tym tytule?

Znacie jeszcze jakieś gry "piłkarskie"? Która jest według Was najsensowniejsza? I czy w ogóle uważacie, że da siezrobić dobrą grę o tej tematyce?
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2018-09-21, 18:38

Sorry, jakoś mi umknął ten post, ale nie kojarzę rzeczywiście jakiejś gry planszowej, która by oddawała w trakcie rozgrywki jakieś ogólne zasady futbolu.
Jednakże kiedyś w czasopiśmie "Razem" w dawnych czasach zamieszczali różnego rodzaju gry planszowe takie do wycięcia komponentów i ponaklejania na tekturki (podobnie jak te dawniejsze firmy Encore) i ja chyba gdzieś coś takiego - taką samoróbkę, znaczy - zrobiłem. O ile sobie przypominam tamta gierka była dość prosta i fajna mechanika zastosowana, bo zdaje się, że uczestniczyło w takim turnieju stanowiącym rozgrywkę 16 drużyn (każdy z graczy chyba prowadził po kilka) a ta mechanika zakładała, że każda reprezentacja miała określona siłę piłkarską zależną od aktualnego rankingu. I - prosta zasada - jak się rozstrzygało wynik meczu (chyba jakoś rzutem kostką), to drużyna o sile A
(najwyższej) miała znacznie większe szanse na zwycięstwo z drużyna kategorii C i na odwrót. Naturalnie nie była to skomplikowana gra i proste miała zasady, ale pamiętam, że w swoim czasie kilka rozgrywek w rodzinnym gronie w nią żeśmy zrobili. Oczywiście w grę graliśmy zwykle w przerwach między transmisjami meczów piłkarskich, co wzbudzało dodatkowe emocje.
Naturalnie o jej popularności w mych zasobach pamięciowych przesądziło również i to, że w tamtych czasach planszówek w zasadzie nie było (wyjątkiem był stary "Labirynt śmierci", tytułów typu szachy, warcaby czy chińczyk do kategorii planszówek w dzisiejszym rozumieniu raczej nie zaliczam.
Ostatnio zmieniony 2018-09-21, 18:39 przez GoodNecromancer, łącznie zmieniany 1 raz.
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Post autor: Krakov » 2018-11-11, 23:28

Szperając w internecie trafiłem jeszcze na dwa tytuły: karciankę Hat-Trick oraz grę planszową Football Club. Zwłaszcza ta druga wygląda obiecująco:
Obrazek
Link do recenzji [Game Troll TV]
Ostatnio zmieniony 2018-11-11, 23:31 przez Krakov, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2018-11-13, 20:22

Tej planszy z liniami, wieloma liniami, trochę się boję...
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Post autor: Krakov » 2018-11-19, 23:45

Spokojnie, z tego co zrozumiałem zasady nie przerażają ;) Po tych liniach mogą się poruszać zawodnicy. Wzdłuż tych przerywanych czerwonych mogą się z kolei odbywać podania. Bardziej mnie martwi obecność kości, które mogą sprawić, że gra będzie "turbolosowa". Tak było z grą Goool od Egmontu, tylko tam była jedna kostka. I niestety nawet będąc geniuszem taktyki nie szło wygrać z kimś, kogo kości lubiły akurat bardziej tego dnia ;)
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

ODPOWIEDZ