Fryne hetera

Proza oraz poezja

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
niestrawny
Wędrowiec
Posty:79
Rejestracja:2008-07-24, 19:41
Lokalizacja:Pków/Łódź
Kontakt:

Fryne hetera

Post autor: niestrawny » 2008-07-30, 13:27

Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych.

W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia. Będąc przyjaciółkami i kochankami wybitnych wodzów, polityków i filozofów, potrafiły wywierać wpływ na ich poczynania. Pozowały rzeźbiarzom i brały udział w intrygach politycznych. Ich popularność wynikała z faktu, że w społeczeństwie greckim żadne inne kobiety nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym.

Fryne urodziła się w Tespiach, ale mieszkała w Atenach. Była kochanką i modelką słynnego rzeźbiarza Praksytelesa, który uwiecznił ją jako „Afrodytę z Knidos”. Kiedy oskarżono ją o bezbożność, jej obrońca najpierw wygłosił płomienną mowę, a potem zdarł z Fryne szaty, twierdząc, że takiej piękności karać się nie godzi. Sąd przyznał mu rację.
Ja juz sie nie moge doczekac ;-)
A Wy?
Prapremiera - 28.08.08 - Polcon Zielona Góra

Sprzedaż - 19.09.08
Ostatnio zmieniony 2008-07-30, 13:29 przez niestrawny, łącznie zmieniany 2 razy.
W Krainie Ciemności, rodzi się Mrok...

Awatar użytkownika
Tredo
Mieszczanin
Posty:660
Rejestracja:2008-06-03, 06:27
Lokalizacja:Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tredo » 2008-07-31, 11:09

Może być to całkiem ciekawe, szczególnie jeżeli uda nam się na U-Bocie powtórzyć LARPa, który planowany jest na Zielonogórski Polcon.


pod spodem mały spojler :P






Oczyma wyobraźni widzę, jak w Łódzkiej Palmiarni zebrani w białych togach mężczyźni mają wydać wyrok na piękna kobietę, a jej obrońca w trakcie płomiennej przemowy rozpina broszę trzymającą jej szatę, materiał opada i słyszymy pytanie:

"Jak ktoś tak piękny może być zły?"

To chyba tak będzie? :D

Awatar użytkownika
Arystoteles
Wędrowiec
Posty:7
Rejestracja:2008-08-03, 21:24
Lokalizacja:Starożytna Grecja

Post autor: Arystoteles » 2008-08-03, 22:42

W togach nie chodziliśmy w Atenach, jeno w chitonach i chlamidach ;-) A z tym strip-teasem Fryne może być problem - chyba, że Tredo załatwi modelkę :-D

Awatar użytkownika
Tredo
Mieszczanin
Posty:660
Rejestracja:2008-06-03, 06:27
Lokalizacja:Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tredo » 2008-08-03, 22:56

Uprzedziłeś mnie! Bo chciałem naszą rozmowę ujawnić w tej samej części... :)
Arystoteles 17:25:34
a teraz drobna uwaga historyczna:
Arystoteles 17:26:14
Ateńczycy nie chodzili ubrani w togi, lecz chitony i chlajny, bądź chlamidy (rodzaj obszernych płaszczy)
Arystoteles 17:26:56
strip-tease na larpie też mi się wydaje wątpliwy, chyba, że załatwisz modelkę:P
Tredo 21:05:55
możesz mnie publicznie opierdzielić za niewiedzę w kwestii strojów greckich :)
Arystoteles 21:06:31
ech, to drobiazg - zawsze można sprawdzić w google
I tak kajam się za mą niewiedzę...

Awatar użytkownika
niestrawny
Wędrowiec
Posty:79
Rejestracja:2008-07-24, 19:41
Lokalizacja:Pków/Łódź
Kontakt:

Post autor: niestrawny » 2008-08-03, 23:01

A co trzeba zrobić, żeby być tym, który będzie obnażał modelkę?
A czym się różnią togi od tych chitonów i chlajanów (chlajan, to prawie jak jakiś specjalny strój na imprezę alkoholową? ;-))
W Krainie Ciemności, rodzi się Mrok...


Awatar użytkownika
Arystoteles
Wędrowiec
Posty:7
Rejestracja:2008-08-03, 21:24
Lokalizacja:Starożytna Grecja

Post autor: Arystoteles » 2008-08-03, 23:26

Owszem, młody człowieku, sympozjony ateńskie z reguły mocno były zakrapiane, acz winem rozcieńczonym :-)
Jeśli koniecznie chcesz rozbierać Fryne, proponuję wybrać rolę jej protektora Hiperejdesa (który obnażył ją przed sądem) lub Praksytelesa, rzeźbiarza, któremu pozowała. Obaj byli niezłymi hulakami. :-D

Awatar użytkownika
Tredo
Mieszczanin
Posty:660
Rejestracja:2008-06-03, 06:27
Lokalizacja:Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tredo » 2008-09-01, 16:30

Obrazek
Muszę przyznać, że okładka i wydanie jest jednym z lepszych jakie widziałem w wydawnictwie superNOWA - tak trzymać :)

ODPOWIEDZ