Filmy które warto obejrzeć

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Post autor: Krakov » 2018-06-21, 12:33

Jeśli ktoś jeszcze nie widział, to polecam...

Memento (2000)
Film o mężczyźnie, który próbuje odszukać mordercę swojej żony. Problem w tym, że sam cierpi na rzadką przypadłość, która nie pozwala mu tworzyć nowych wspomnień. Pamięta wszystko do momentu, gdy zginęła jego żona, a od tamtej pory niv mu się nie zapisuje w mózgownicy (pamięta to co się działo maks 15 minut przed chwilą obecną). Nie ułatwia to prowadzenia śledztwa, ale facet ma na to pewne sposoby. Film się dobrze ogląda choćby ze względu na to, że jest nietypowo zrealizowany - jego konstrukcja sprawia, że czujemy się trochę jak główny bohater (widzimy co się wydarzyło, ale nie wiemy co do tego doprowadziło). Fajne i dość niecodzienne doświadczenie.

Pentameron (2015)
Macie wrażenie, że filmy fantasy są zwykle w miarę "grzeczne" i skierowane do młodzieży? No to wyobraźcie sobie co by było, gdyby zekranizowano baśnie braci Grimm, ale w pierwotnej wersji, a nie tej, którą znajdziecie w dzisiejszych, bogato ilustrowanych książeczkach dla dzieci. Pentameron opiera się co prawda na baśniach neapolitańskich, ale rozumiecie o co mi chodzi. Na fabułę filmu składają się trzy przeplatające się opowieści, w których nie brak niezwykłości, magii i elementów horroru. No i niektóre sceny są naprawdę pięknie zrealizowane.

Swoją drogą jeśli znacie jakieś podobne produkcje, to podrzućcie tytuły ;)
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
l0La22
Wędrowiec
Posty:1
Rejestracja:2019-07-22, 13:42

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: l0La22 » 2019-07-22, 14:04

A znacie może jakieś tajemnicze filmy kryminalne? Coś w stylu Zodiak?

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: Krakov » 2019-07-30, 15:05

Tak na szybko przychodzą mi do głowy tylko klasyki jak Siedem (to film Davida Finchera tak samo jak Zodiak), Milczenie Owiec czy Kolekcjoner Kości.
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Monet24
Wędrowiec
Posty:6
Rejestracja:2019-10-01, 14:36

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: Monet24 » 2019-10-01, 14:46

Snatch , widzę że nie tylko mi przypadł do gustu. Jeden z lepszych filmów jakie oglądałem

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: Krakov » 2020-10-06, 00:20

Zapłata (Paycheck, 2003)
Inspirowany opowiadaniem Philipa K. Dicka film akcji z Benem Affleckiem w roli głównej. Główny bohater jest inżynierem, który na zlecenie korporacji kopiuje rozwiązania technologiczne ich konkurencji i trochę je ulepsza, dzięki czemu w krótkim czasie jego mocodawcy wygrywają technologiczny wyścig zbrojeń. Aby mieć pewność, że nikomu nie wypaple co robią, po każdym zleceniu ma kasowaną pamięć. Trochę uciążliwe, ale z drugiej strony każda robótka wiążę się z zainkasowanej sporej kwoty, więc da się z tym żyć. Do momentu, gdy po jednym z nich bohater idzie do banku odebrać swoją należność i dowiaduje się, że... już ją wypłacił. Żeby tego było mało, zamiast kasy dostaje kopertę zawierającą 19 pozornie losowych przedmiotów. I tu zaczyna się robić ciekawie, bo okazuje się, że te przedmioty napędzają dalszą fabułę. Każda pierdółka z koperty użyta w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób pozwoli głównemu bohaterowi wydostać się z zamknięcia, uciec przed prześladowcami czy zrealizować jakiś cel. Trzeba tylko sobie odpowiedzieć na pytanie czego użyć w tym właśnie momencie. Zupełnie jak w grze przygodowej. Fajny koncept i dość unikatowy jak sądzę (chyba, że kojarzycie coś podobnego).
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: GoodNecromancer » 2020-10-27, 00:59

Podobała mi się ta "Zapłata". Może z racji sposobu skonstruowania fabuły faktycznie film oglądany po raz drugi czy trzeci nie będzie już tak bardzo wciągał, ale mam wrażenie że ogólnie do takie dobre kino sf. Jest coś takiego w opowiadaniach Dicka, że facet miewał naprawdę fajne pomysły fabularne, dzięki czemu jeśli scenarzyści czegoś nie spitolą, to adaptację filmową da się oglądać. A tutaj ten zestaw przedmiotów bohatera i jak się to dalej rozwijało - naprawdę był fajny.
Necro
aka
Good Necromancer

Rafal90
Wędrowiec
Posty:2
Rejestracja:2020-11-05, 13:30

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: Rafal90 » 2020-11-05, 13:45

Ja polecam dobry kryminał z interesującym zakończeniem. Mam na myśli "Lęk pierwotny"

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: GoodNecromancer » 2020-12-12, 22:24

A myśmy z Olą obejrzeli kilka dni temu taki filmik "Krewetki w cekinach". Może to nie dzieło do wielokrotnego oglądania, ale całkiem niezła rzecz o gościu, który chlapnął coś przed kamerami nie tak o osobach orientacji homo i jako karę musi trenować drużynę gejów grających w piłkę wodną. Ciekawy temat i sporo uciesznych scenek i dialogów.
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
Krakov
Arystokrata
Posty:2086
Rejestracja:2010-07-27, 21:44
Lokalizacja:Stąd

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: Krakov » 2021-02-08, 21:49

Przypomniałem sobie jakiś czas temu Bohatera ostatniej akcji (1993) z Arnoldem Schwarzeneggerem. Film nie spotkał się z jakimś szczególnie ciepłym odbiorem i na mnie też nie zrobił szczególnego wrażenia, gdy dawno dawno temu oglądałem go w telewizji. Ot kolejna lekka komedia / akcyjniak. Z perspektywy czasu doceniam jednak o wiele bardziej tę produkcję i to, co próbowała zrobić. Oto główny bohater, 11-letni miłośnik filmów akcji, za pomocą magicznego biletu do kina przenosi się do wnętrza filmu akcji o przygodach policjanta Jacka Slatera (w tej roli oczywiście Arnold). Szybko uświadamia sobie do czego doszło i zaczyna przekonywać Jacka, że ten jest fikcyjną postacią i wszystko to "tylko film". Ten oczywiście nie wierzy, bo z jego perspektywy to po prostu... jego życie. Prowadzi to do wielu zabawnych sytuacji, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do obśmiania kina akcji i nagminnie eksploatowanych w nim motywów. W drugiej połowie filmu dochodzi z kolei do sytuacji odwrotnej - postacie z filmu przenoszą się do świata rzeczywistego i obserwują ze zdziwieniem jak bardzo różni się od ich własnego. Kwintesencją tego epizodu jest antagonista zaskoczony tym, że zastrzelił kogoś niemalże na ulicy i... nikogo to nie obchodzi. Dodajmy do tego masę nawiązań do innych filmów i Arniego dobijającego się z samego siebie, a otrzymamy naprawdę interesującą i dość oryginalną w swych założeniach mieszankę. W każdym razie nie przychodzą mi do głowy inne tytuły, w których bohaterowie wędrowali by sobie między rzeczywistością a filmem.
Kto chce, znajdzie sposób. Kto nie chce, znajdzie powód.

sympara'menoi
Szlachcic
Posty:812
Rejestracja:2013-12-17, 01:27
Lokalizacja:Łódź

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: sympara'menoi » 2021-02-10, 22:58

Kilka lat temu widziałam ten film i nie rozumiem tego braku "ciepłego odbioru". Na mnie zrobił bardzo dobre wrażenie... i niech to, przez Ciebie mam ochotę go sobie przypomnieć. ;) Może za jakiś czas poszukam...
symparanekromenoi

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1289
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Re: Filmy które warto obejrzeć

Post autor: GoodNecromancer » 2021-03-16, 22:01

Ja pamiętam właśnie to, że to był taki nietypowy film akcji i że bardziej to był taki sf z tymi przenikającymi się rzeczywistościami i takim dystansem jak Arnold okazywał względem siebie. Ale i tak powinni to przetłumaczyć jako "Ostatni bohater akcji", bo to chyba o to chodziło.
Necro
aka
Good Necromancer

ODPOWIEDZ