BSG

znowu

Moderator:Avalanche

Ile razy obejrzałeś BSG

1
10
71%
2
1
7%
więcej niż 2...
1
7%
Jestem absolutnym porąbańcem. :D
2
14%
 
Liczba głosów: 14

Awatar użytkownika
Drapiąca
Osadnik
Posty:335
Rejestracja:2008-06-03, 08:31
Lokalizacja:...kolwiek

Post autor: Drapiąca » 2010-02-11, 13:43

Uprzedzam - SPOILERY :))

1. Baltar, kiedy się nachylił nad Felixem, powiedział 'Wiem co zrobiła twoja Ósemka', co było równoznaczne z groźbą oskarżenia Gaety jako podwójnego agenta.
W webisodach jest wyjaśnione, że w czasie okupacji na Nowej Caprice Gaeta miał romans z pewną Ósemką, która przekonała go, że chce pomóc ludziom. Wypatrując w tym szansy, Gaeta sporządzął i przekazywał jej listy z nazwiskami zaginionych i prawdopodobnie przetrzymywanych przez Cylonów ludzi, a ona rzekomo starała się uwolnić te osoby. W rzeczywistości na tych osobach wykonywana była egzekucja.
Kiedy Gaeta spotyka Ósemkę ponownie, ta oskarża go, że w głębi duszy musiał zdawać sobie sprawę z tego co faktycznie robiła, ale wybrał oszukiwanie samego siebie i ignorancję na prawdę.

2. To samo, co sprawiło, że Kara wróciła z martwych, sprowadziło na nią wizje dzięki którym przypomniała sobie piosenkę, co sprawiło że mała Hera narysowała nuty i pewnie to samo, co dało innym bohaterom wizje Opery
Akurat uważam że to lepiej, że scenarzyści zdecydowali się tego nie wyjaśniać jednoznacznie. Dzięki temu sami możemy wytłumaczyć to naszą wiarą, a nie dostaliśmy gotowego Boga instant (wystarczy zalać proszek ;) )
Swoją drogą zauważ, że piątka znała tę melodię już wcześniej, teraz jedynie ją sobie przypomnieli (Sam mówił, że na tej pierwszej Ziemi grał ją dla ukochanej). A teraz zaczęli słyszeć melodię w miarę jak przybliżali się do Ziemi.
Bardziej męczy mnie to, że to było po prostu niespójne. Po co 'final five' słyszało muzykę skoro to Kara miała doprowadzić wszystkich na Ziemię. Albo z drugiej strony - po co w takim razie była Kara, skoro piątka też znała tę melodię... :/

(A tak swoją drogą bardzo podobają mi się pomysły z motywami muzycznymi w BSG, np sama piosenka z openingu to mantra w sanskrycie)
Come to the Dark Side - we have cookies!

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2010-02-11, 14:38

SPOILER

Apropo niewyjaśnionych rzeczy. Jedna została wyjaśniona:
Daniel NIE był ojcem Kary i NIE miał nic wspólnego z całą historią BSG. Został tylko wprowadzony po to, żeby Cain mógł go zabić (Cain i Abel tzn Daniel ;) ).
"You'd shoot a man in the back?"
"Well, it's the safest way, isn't it?"

“Co powiedział Xerxes do Leonidasa? - Pan tu nie stał!”

Awatar użytkownika
Drapiąca
Osadnik
Posty:335
Rejestracja:2008-06-03, 08:31
Lokalizacja:...kolwiek

Post autor: Drapiąca » 2010-02-12, 15:24

KOLEJNY SPOILER :)

Akurat wydaje mi się że to wcale nie wymagało specjalnego wyjaśniania ;)
Jak dla mnie, istnienie Daniela jest po prostu kolejnym niedociągnięciem scenarzystów. Poplątali się w numeracji cylonów i został im jeden wolny numer, który przecież jakoś musieli wyjaśnić (zresztą, zrobili to dość sensownie, ale doszukiwanie się w tym teorii spiskowej jest ślepą uliczką).
Moim zdaniem teoria jakoby Daniel miał być ojcem Kary jest akurat dość bezsensowna, bo gdyby Kara była pół cylonem, przeczyłoby to całej idei serialu (zresztą, jej ojciec miał jakoś inaczej na imię – było napisane na okładce płyty która należała do Kary). Ona jest czymś więcej, powraca jako byt poza rozumieniem i ludzkim i cylońskim.
W ogóle nie rozumiem czemu niektórzy wpadli na taki pomysł...

Wolałabym, żeby zamiast tego wyjaśnili kilka niedociągniętych kluczowych wątków ;)
Come to the Dark Side - we have cookies!

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2010-02-12, 16:55

To nawet zostało nazwane:
"Kult Daniela" :-D
"You'd shoot a man in the back?"
"Well, it's the safest way, isn't it?"

“Co powiedział Xerxes do Leonidasa? - Pan tu nie stał!”

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2010-03-26, 11:50

Dla wszystkich fanów BSG :-P. Znaleziono dowód, że cyloński spisek sięgał conajmniej 30 lat wstecz!
Obrazek
Młody Adama i Brat Cavil. Potrzeba jeszcze jakichś dowodów?


MIAMI VICE S02E08 Bushido ;-)
"You'd shoot a man in the back?"
"Well, it's the safest way, isn't it?"

“Co powiedział Xerxes do Leonidasa? - Pan tu nie stał!”

Awatar użytkownika
Sulik
Osadnik
Posty:150
Rejestracja:2008-08-27, 08:23
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Sulik » 2010-04-03, 10:34

Przytaknę drapiącej w pewnym sensie... ale też obronię scenarzystów.
Ponieważ zakupiłem już złotą edycję na DVD i obejrzałem cały serial od początku razem z komentarzami autorów, w 10 epizodzie czwartego sezonu Edward James Olmos (Stary Adama) wyznaje, że ten odcinek miał być ostatnim, zamykającym serię.


[spoiler]Przypomnę, że jest to odcinek w którym flota trafia na ziemię i ostatnia scena ukazuje ich oczom postnuklearne pustkowie.[/spoiler]


Chociaż wiem, że rzucałbym się po ziemi i zgrzytał zębami, zakończenie historii w ten sposób byłoby naprawdę potężne.
Z przyczyn odgórnych zdecydowano się jednak kontynuować serię, więc scenariusz 7,8,9 i 10 odcinka został zmieniony tak, żeby kontynuować historię aż do 20 odcinka. Prawdopodobnie stąd wzięło się cerowanie wątków na szybko i drobne niedociągnięcia.

W komentarzach z 2 sezonu, Olmos wspomina, że scenarzyści musieli przez cały czas ostro barować się z producentami, którzy wywierali olbrzymi wpływ na kształt fabuły. To też daje do myślenia i nie pozwala w pełni mieć pretensji do scenarzystów.
Ostatnio zmieniony 2010-04-03, 11:10 przez Sulik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mela
Wędrowiec
Posty:28
Rejestracja:2009-02-26, 22:48
Lokalizacja:z nikąd.

Post autor: Mela » 2010-04-04, 21:16

"If you're a Cylon and you know it and you realyy want to show it, if you're Cylon and you know it clap your hands!"

Dzięki Borkowi i Kajtkowi zaczęłam oglądać serial i uważam go za jednen z lepszych który oglądałam (może nie oglądałam ich za dużo?).

Tak mam świra na punkcie BSG.
Tak mam świra na punkcie kreacji postaci Starbuck

Awatar użytkownika
Sulik
Osadnik
Posty:150
Rejestracja:2008-08-27, 08:23
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Sulik » 2010-04-19, 12:26

Słuchając soundtracku z BSG natknąłem się na motyw przewodni, piosenkę którą słyszeli uśpieni cyloni. Na soundtracku jak i w jednym z odcinków, puszczona jest w całości. Rozpoczyna ją wokal słowami "There must be some way out of here".
Wyguglowałem tekst i okazało się, że sama piosenka jest jednym z niezliczonych mistycznych odniesień zawartych w tym serialu.:

http://pl.wikipedia.org/wiki/All_Along_the_Watchtower

Dylan napisał ten tekst w oparciu o księgę Izajasza:
[BT] I zawołał strażnik: Na wieży strażniczej, o Panie, stoję ciągle we dnie, na placówce mej warty co noc jestem na nogach. A oto przybywają jezdni, jeźdźcy na koniach parami. Odezwał się jeden i rzekł: Upadł Babilon, upadł, i wszystkie posągi jego bożków strzaskane na ziemi! (Iz 21, 8-9)

Można rozumieć to jako alegorię upadku poligamistycznej wiary ludzi z Capriki i potrzebie nadchodzącej zmiany.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2010-04-19, 12:29 przez Sulik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Drapiąca
Osadnik
Posty:335
Rejestracja:2008-06-03, 08:31
Lokalizacja:...kolwiek

Post autor: Drapiąca » 2010-04-20, 00:31

Tak, mi też bardzo podobało się wykorzystanie tej piosenki i jej interpretacja przez pryzmat historii BSG :) Swoją drogą, nie wiem czy zauważyłeś, ale na samiutkim końcu ostatniego odcinka (tak, tak, teraz będzie SPOILER), podczas sceny na naszej Ziemi i w naszych czasach, pojawia się cover tej piosenki nagrany przez Hendrixa - i tak historia po raz kolejny zatacza koło :)

Zresztą, skoro już poruszyłeś kwestię muzyki w BSG, jeszcze raz pozwolę sobie wspomnieć o mantrze, która pojawia się w openingu; tutaj wersja z tłumaczeniem (a dla ciekawych tematu, tradycyjna wersja tej mantry).
Moim zdaniem jej tekst świetnie pasuje do wierzeń 12 kolonii i do tej całej dramatycznej sytuacji, w której resztka ocalałych ludzi zdecydowała się jednak zdać na coś więcej, niż logiczne i racjonalne decyzje.

Swoją drogą, na soundtracku można znaleźć też modlitwę do Panów Kobolu, wykonaną w języku syngaleskim :)
W ogóle świetne jest, z jak wielu różnych zakątków swiata zaczerpnięto inspiracje do muzyki w serialu, na razie doszukałam się jeszcze kawałków w języku armeńskim, po łacinie i w gaelic.
Come to the Dark Side - we have cookies!

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2010-10-23, 11:05

Nowe BSG o 1. wojnie z Cylonami z udziałem młodego Williama Adamy:
http://hatak.pl/news/9867/Rusza_produkc ... ood_Chrome_/
"You'd shoot a man in the back?"
"Well, it's the safest way, isn't it?"

“Co powiedział Xerxes do Leonidasa? - Pan tu nie stał!”

ODPOWIEDZ